İngiliz otomobil devlerinden Bentley, Bentayga ile Dünya’nın en hızlı SUV aracını ürettiklerini belirtiyorlar.

Bentley Bentayga’nın teknik verilerine baktığımızda 0-100 km/s değerinin 3.9 saniye olduğunu düşünecek olursak, kaputunun altında nasıl bir içten yanmalı ünite var? insanı meraklandırmıyor değil..

6.0 litrelik 635hp 900nm tork güç üreten bir üniteye sahip olan Bentley Bentayga’nın maksimum hızlanma verisinin 306 km/s olduğu ve bugüne kadarki en güçlü ve performans odaklı Bentayga olduğu belirtiliyor. 2007 yılında Continental GT ile doğan uzun bir Speed ​​model geleneğine dayanan araç, zorlu 2018 Pikes Peak International Hill Climb’teki SUV rekorunu elde ettiğinden beri, aslında markanın tek rakibinin kendisi olduğunu söylemek mümkün.

Elbette günümüzde EV (electric vehicle) otomobillerin spor ünitelerinde bu değerlere çok yakın değerler elde etmek mümkün. Bentley Dynamic Ride ile aslında 48V bir üniteye sahip olan araç sanılanın aksine, düşük yakıt tüketimi yada turbo şarj ünitesini desteklemek için değil, virajları aldığı esnada salınımı minimuma düşürerek konfor ve güvenliği arttırmak adına, 4 tekerleğin yere tutunmasını ayrı ayrı optimize eden bir 48V üniteye yer verdiklerini belirtmekteler.

8 ileri otomatik şanzıman ünitenin gücünü 4 tekerden yere aktarırken, bu 900nm tork 635hp gücü durdurmak içinde 1000 derece sıcaklığa dayanıklı 6000nm tork durdurma gücüne sahip fren diskleri, aracın tüm yüklerini aslında üstlenmiş durumda. Bu seramik fren diskleri sayesinde dahi, disk başına araç 20 kilo ağırlıktan kurtulduğu yine marka tarafından belirtilen detaylar arasında.

İngiltere Crewe’de el yapımı olan Bentayga’nın kabini, modern İngiliz tasarımının özü ve benzersiz olduğunu marka yetkilileri belirtirken, tasarım çizgilerini vurgulamak için özel olarak tasarlanmış yeni alcantara iş döşemeler ise, bence sözün bittiği yerde. 

Ülkemizde 2017 standart modellerinin 3 Milyon TL dolaylarında fiyat etiketine sahip olduğunu düşünecek olursak, 635hp 900nm tork güç üreten Dünya’nın en hızlı SUV aracını ülkemizde görmek çokta olanaklar dahilinde olmayacaktır diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin