Batarya teknolojilerinin gün geçtikçe ilerlemesi ve yakıt verimliliğinin önemi derken, Ferrari tarafında da artık durum kaçınılmaz oldu.

Mild-Hybrid aslında hayatımızda yeni değil. Toyota ile yıllar yıllar önce girmişti. Model sayısı bir elin parmak sayısını geçmediğinden, hem elektrik hem içten yanmalı motor birlikteliği şuanda günümüzde dahi bir çok kullanıcı tarafında soru işaretleri olmaya devam ediyor.

Belli hız limitlerinde ve özellikle ilk kalkışlarda aracın en çok yakıta ihtiyaç duyduğu ve sonucunda en çok yakıt tüketimi sağladığı esnalarda, işte elektrikli ünite devreye girerek içten yanmalı ünitenin yükünü sırtlıyor. Lafı hiç uzatmadan Ferrari‘ye gelecek olursak, bu yıl içerisinde daha fazla tork ve güç elde edebileceği, hatta 488 Pista’dan daha performanslı bir süper elektrikli yarış otomobili üreteceklerini duyuruldu.

V8 bir ünitenin yükünü sırtlanacağı belirtilirken, 488 Pista’dan daha pahalı olacağını bununda 645.000$ fiyat etiketinde çok daha yukarılarda olacağı anlamına geliyor. Diğer mild-hybrid araçlardan ayıran en büyük fark ise, V8 ünite ile %60 elektrik %40 içten yanmalı ünite olarak görev dağılımı yapılacağı söyleniyor. 2022 yılına kadar birliktelik bu şekilde ilerliyor olacak ve 2022 itibarıyla artık tamamıyla elektrikli ünite ile hareket eden Ferrari otomobillerin yerini alacağı yurt dışı kaynaklar tarafından iletilen detaylar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Ferrari ikinci üretim vardiyasını ekleyerek müşteri talebine yetişmeyi hedefliyor

Önümüzdeki Mart 2019’da Cenevre Otomobil Fuarı’nda ise benzer örneklerini sıkça görmemiz ise büyük ihtimal olacak. O nedenle fuardan detaylar geldikçe, ayrıca sizlere aktarıyor olacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin