Koreli markanın başarılı EV modeli, makyajlı gövdesiyle birlikte resmi olarak Türkiye pazarına giriş yaptı.

Hyundai’nin elektrikli otomobil atılımının önemli bir parçası olan Hyundai Kona Electric, yaklaşık 3 yıllık bekleyişin ardından ülkemizde de satışa sunulacak.

13 Eylül itibarıyla start alan Autoshow Mobility adlı fuarda duyurulan sıfır emisyonlu model, makyaj öncesi versiyonuyla beraber Avrupa ve Amerika pazarlarında satılıyordu. Makyaj sonrasında farklı bir yüze kavuşan Kona’yı temel alan EV, tasarım olarak estetik operasyonu öncesinde olduğu gibi kapalı formlu ızgarasıyla dikkat çekiyor.

İçten yanmalı motorlu kardeşiyle aynı far düzenini taşıyan Kona Electric’in profil ve arka görünümü de bagaj sağ kapağının alt köşesindeki “electric” yazısı ve jantlar haricinde standart modelle birebir aynı.

Ön bölümündeki şarj portuyla kendini belli eden Kona Electric’in iç mekânında ise farklı vites konsolu dikkat çekiyor. Bunun haricinde otomobil temel aldığı Kona ile büyük ölçüde aynı.

Hyundai Türkiye, Kona Electric’i tek donanım seviyesiyle satacak: Progressive. 17″ çapında alaşım jantlar, katlanır yan ayna, refakatçi aydınlatma, LED far ve stoplar, elektrikli sunroof, elektrikli sürücü koltuğu, ısıtmalı ön koltuklar, ön ve arka kol dayama, anahtarsız giriş ve çalıştırma, ön-arka park sensörleri, geri görüş kamerası, dijital klima, ısıtmalı direksiyon simidi, 10.25″ boyutunda dijital gösterge paneli, Apple CarPlay gibi donanımları standart olarak sunan Kona Electric’in güvenlik cephesinde de eli güçlü.

Kısaca birkaç örnek vermek gerekirse şerit takip asistanı, kör nokta çarpışma engelleme asistanı, güvenli çıkış uyarı sistemi, dur/kalk özellikli adaptif hız sabitleyici Kona Electric’in Progressive paketine dâhil özellikler arasında.

Yeni Kona Electric, ülkemize iki farklı batarya ve motor seçeneğiyle geliyor. Giriş seviyesinde 39,2 kWh kapasiteli pillerden beslenen elektrik motoru 136 bg (100 kW) güç, 395 Nm üretiyor. Durur hâlden 100 km/h sürate 9,9 saniyede ulaşan otomobilin menzili ise 305 km olarak açıklanmış.

Bir üst basamakta ise 64 kWh bataryadan beslenen versiyon yer alıyor. Azami gücü 204 bg (150 kW) maksimum tork değeri ise yine 395 Nm olan bu modelde ise 0-100 km/h ivmelenmesi 7,6 saniye iken tam dolu batarya ile katedilebilen mesafe 484 km.

Fiyatlara baktığımızda ise 100 kW’lık versiyon için istenen rakam 487.000 TL iken üst versiyon (150 kW) 734.000 TL’den alıcı bekliyor. Ayrıca Hyundai Türkiye, tüm Kona Electric sahiplerine 250 dk’lık şarj süresi de hediye edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin