Yeni Auris geçtiğimiz ay tanıtıldı. Model, oldukça sportif ve dinamik tasarımıyla pek çok kişiyi heyecanlandırsa da bu görüntüsünü destekleyecek bir motor seçeceğine sahip değildi. Nispeten güçsüz denebilecek motorlarıyla çok dinamik bir sürüş sunma imkanı yok gibi gözüküyordu.

Ama Motoring’e konuşan Toyota Avustralya satış ve pazarlama müdürü Sean Hanley işlerin değişebileceğini söylüyor. Avrupa dışında pek çok pazarda Corolla Hatchback etiketini taşıyan Auris’in yeni jenerasyonda bir de ateşli versiyonu olacak. Toyota’nın yeni GR modellerinden biri olacak olan ateşli Auris, C segmenti hot hatchleri arasında boy göstermeye başlayacak.

Toyota’nın ne kadar ileri gideceğini henüz bilmiyoruz. Zira güncel modelleri arasında en son Yaris GRMN ile ortaya çıkmış olan Toyota’nın, seri üretim bir model için neler yapacağıyla ilgili net bir bilgi yok. Sınırlı sayıda üretilen Yaris GRMN 1.8 litrelik motorundan 209 HP güç alıyor ve 6 ileri manuel şanzımanıyla ön tekerlere aktarıyordu. 6.3 saniyede 100 km/s hıza çıkarak, 230 km/s son hıza ulaşabiliyordu.

Ancak Auris, Golf GTI ve Focus ST gibi çok köklü ve eli kuvvetli rakipleriyle boy ölçüşmeyi düşünüyorsa bundan çok daha fazlasını yapmalı. Hyundai i30 N gibi segmente yeni giren modellerle de beraber C segmentindeki rekabet oldukça yüksek.

Peki ne zaman?

Hanley, Auris GR’ın (Corolla GR) Avustralya yollarına önümüzdeki 3 yıl içinde çıkacağını söylüyor. Avustralya dışındaki diğer pazarlarda ise bundan daha önce boy gösterebilir. Model ülkemize gelir mi bilinmez ancak Toyota’nın nasıl bir hot hatch ile ortaya çıkacağı oldukça merak uyandırıcı.

2002 ve 2005 yılları arasında sundukları 189 beygirlik Corolla T-Sport ve 2006-2007 yıllarındaki 215 beygirlik sınırlı üretim TTE versiyonundan sonra performanslı hatchbacklerden uzaklaşan firmanın piyasaya geri dönüşünü merakla bekliyoruz.

Peki doğru motor seçeneğine sahip olursa siz Auris’in GR versiyonunu satın almayı düşünür müsünüz?

Yeni Auris ile ilgili haberimizi okumak için tıklayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin