Hyundai hot hatch segmentine yeni giriş yapıyor, ve akıllıca davranarak bu atılımında 300 beygir bandındaki Focus RS, Golf R, Megane RS gibi modelleri hedef almak yerine Focus ST, Golf GTI ve 308 GTI gibi modelleri kendine rakip olarak görüyor.

Güney Koreli üreticinin hot hatch macerası Frankfurt’ta tanıttıkları 2 litrelik turbo ünite ile başlıyor. 2 farklı güç seviyesine sahip olan ünite normal i30 N’de 250 HP güç üretiyor. Performans Paketi satın alındığında bu değer 275 HP’ye yükseliyor. Tork değeri ise iki model için de 350 Nm. Standart i30 N, 0’dan 100’e 6.4 saniyede çıkarken, 25 HP daha güçlü olan modelde bu rakam 6.2’ye düşüyor. Maksimum sürat ise 250 km/s ile sınırlandırılmış.

Model Güney Kore’den geliyor ancak modelin geliştirme işlemlerinin büyük bir çoğunluğu Almanya’da gerçekleştirildi. Model, ünlü Nürburgring pistinde 10 bin kmnin biraz daha üstünde zaman geçirmiş ki bu gerçekten ciddi bir rakam. Yaklaşık 500 tura denk gelen bu süreçte modelin süspansiyon ve elektronik sistemlerinin ayarları ve geliştirmeleri yapılmış.

Elektronik diferansiyel kilidi ve manuel şanzımanıyla sürüş meraklılarının aklını çalmaya çalışan model, biraz yardıma ihtiyaç duyanlar için de devir yakalama(rev matching) özelliği sunuyor. Alçaltılmış şaside 5 farklı sürüş modu bulunuyor. Eco, Normal, Sport, N ve N Custom olarak isimilendirilen seçenekler amortisör, direksiyon sertliği, egzoz sesi ve gaz tepkisine müdahale ediyor. N Custom seçeneğinde sürücünün kendi ayarlarını yapmasına izin veriliyor.

Model tasarım olarak bir Civic Type-R kadar ben burdayım demese de, normal i30’dan kolayca ayrılabiliyor. Ayarlanabilir egzozu, sportif body kiti, bagaj üstü spoilerı ve kırmızı detayları ile dikkatleri üstüne çekiyor. Modelin fiyatı henüz açıklanmadı ancak Güney Koreli modelin, Alman rakibinden daha ucuz olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin