Dizel motor listeden eksiliyor

Güncelleme: Yeni Auris, Cenevre’de resmi olarak duyuruldu ve sabah ortaya çıkan fotoğrafla beraber otomobilin kalanının gözüktüğü diğer fotoğraflar da paylaşıldı.

Yeni Auris, Toyota’nın yeni platformu TNGA üzerinde şekillenen ilk Auris olduğu için baştan aşağı tekrar inşa edilmiş. Toyota, sıfırdan inşa ettikleri yeni Auris’e ise oldukça fazla güveniyor. Auris’in en büyük eksiği olduğunu düşündükleri sürüş deneyimini yeni platform ile düzelttiklerini söylüyorlar. Yeni multi-link arka süspansiyon ve daha sert gövdeyi ise bu yönde yaptıkları değişiklikler arasında gösteriyorlar.

Yeni Auris, önceki versiyona göre 40 mm daha uzun ve bunun tamamı aks mesafesine eklenmiş. Bu da kabinde daha geniş bir alan anlamına geliyor. Ayrıca TNGA platformu sayesinde 25 mm alçalıp 30 mm genişleyen Auris, hem görsel olarak hem de mekanik olarak çok daha iyi ölçülere kavuşmuş.

Toyota, kabin ile ilgili detayları hala gizli tutsa da dışarıda yapılan değişiklikler takdire şayan. Modele ilk bakışta bir Auris olduğunu hatta belki de bir Toyota olduğunu söylemek çok da kolay değil. 

Toyota, yeni Auris’te görsel ve mekanik olarak oldukça iyi bir iş çıkarmış gibi gözüküyor. Ancak aşağıda da bahsettiğimiz gibi dizel motorları kaldırmaları ve güçlü bir turbo benzinli motor seçeneği sunmamaları Auris’i ülkemizde biraz zor duruma düşürebilir. Hibrit motorların fiyatları nedeniyle mağdur olmadıkları, hatta ciddi anlamda vergi avantajına sahip olduğu ülkelerde ise model rakiplerine zor anlar yaşatabilir.

Auris’in ilk fotoğrafı Facebook üzerinde ortaya çıktı. Fotoğrafların doğruluğundan henüz emin olmasak da gerçek olma ihtimali oldukça yüksek. Çok daha hareketli ve sportif bir tasarıma sahip olan model, Avalon ve Camry gibi ülkemizde bulunmayan modellerden alınan detaylara sahip. Far tasarımı ve büyük hava girişi ile oldukça agresif gözüken model umarız ki bu resimlere benzer bir şekilde ortaya çıkar.

Arkaya doğru ilerlerken model görsel olarak kesinlikle segment atlamış gözüküyor. Daha atletik ve karakteristik hatlara sahip olan modelin ince C sütunu, önden arkaya kadar yükselerek devam eden omuz çizgisi ve çamurluk hatları oldukça etkileyici.

Modelin fotoğraflarından henüz emin olmasak da kaputunun altında yer alacak motorlar açıklandı. En önemli detay ise artık Toyota’nın dizel motor seçeneği sunmayacak oluşu. Giriş seviyesinde 1.2 litrelik 4 silindirli benzinli motor bulunacak ve 116 Hp güç üretecek. Onu, C-HR ve Prius gibi modellerden tanıdığımız 122 beygirlik 1.8 hibrit ünite takip edecek. Listenin tepesinde ise yeni 180 beygirlik 2 litre hibrit seçenek bulunacak.

Toyota hibrit konusunda öncü markalardan biri. Yine aynı şekilde dizeli terk eden ilk markalardan da biri oluyor. 2018 yılından sonra dizel seçenekleri binek otomobillerden kaldırmayı düşünen Toyota, bunun için geçtiğimiz yıl Avrupa’da sattığı modellerden sadece %10’unun dizel olmasını neden gösteriyor.

Auris’in diğer detaylarını merak ediyorsanız da takipte kalmanızı öneririz. Çünkü Yeni Auris’in yarın Cenevre’de lansmanının yapılması bekleniyor. O zamana kadar Toyota’nın dizeli terk etmesiyle ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin