Geçtiğimiz Mart ayında New York Uluslararası Otomobil Fuarında ilk kez tanıtılan Toyota Corolla HB, Avrupa pazarına Paris Otomobil Fuarıyla birlikte jet hızında giriş yapmış gibi görünüyor.

Auris’in artık sona erdiğini ve artık Toyota Corolla HB olarak anılacağını öncelikle belirtmekte fayda var. Corolla Hb ve Station Wagon olarak karşımıza gelecek olan araçta ilk kez TNGA altyapısı kullanılmış durumda. (Toyota New Global Architecture)

Araç değişen mimari ile birlikte çok azda olsa, (ki bu 1 milimlerle ifade ediliyor) boyutlarda  nispeten büyüme yaşamış. Ancak tasarım konusunda, gerek aracın ön yüzünde gerekse kabinde, yenilenen detayları görebilmek mümkün. “J” formundaki Bi-Beam Led olarak adlandırılan aydınlatma grubu ve ön ızgara, aracı ilk baktığınızda göze çarpan detaylardan. Aracın gövdesinde ve arkasında kullanılan, TSOP (Toyota Super Olefin Polymer) ve ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) malzemeler düşük yakıt tüketimine ek olarak, spor bir görünüme de ayrıca kavuşmasını sağladığı belirtiliyor.

Araç SE ve XSE olarak iki donanım paketi ile karşımıza gelecek. SE olan giriş paketi tek yönlü klima kontrolü, deri kaplama kontrol üniteleri, otomatik cam,usb gibi daha basit seçenekler sunarken, XSE’de çift yönlü klima 7 inch TFT multimedya ekranı ve bu ekranla birlikte navigasyon seçenekleri gibi özelliklere ek olarak, yaya koruma, çarpışma uyarı sistemi gibi sürüş destek sistemleri de sunuluyor olacak. SE pakette standart Entune 3.0 olarak adlandırılan bir multimedya sistemi kullanılırken, XSE’de ise Entune 3.0 Audio Plus ile geliyor olacak. 8 adet 800watt gücünde JBL ses sistemi gibi, trafik yoğunluk göstergeleri,navigasyon gibi bir çok detayın barındırıldığı bu sistem, sadece Entune 3.0 Audio Plus kapsamında yer alıyor olacak. Türkiye pazarında hangi motor ve şanzıman seçeneklerinin yer alacağı henüz belirtilmiş olmasa da, CVT şanzıman 1.2 litrelik ünite ile birliktelik yaşayacağı, şimdilik birer şehir efsanesi. Yüksek hacimli bir motora hybrid teknolojisinin entegre edileceği, elbette bir Toyota klasiği olmuş durumda.

Sağlam ve güvenilirlik konusunda kendini kanıtlamış bir marka Toyota. Türkiye’de Auris olan selefinde olduğu gibi, Corolla HB tarafında da güzel yer edineceğini açıkçası ben düşünüyorum. (Vergi ve kur sorunlarını hesaba katmazsak!)

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin