Rapide E’yi anlatmadan önce bir hatırlatma yapalım. 2008 yılı Amerika krize ve bunun Avrupa pazarına yansımaları nedeniyle otomobil sektöründe daralmalar görülmüştü. İngiliz 1. Liginde yer alan Aston Martin ise DB üzerinde çalışmalarına devam ettirmiş, yakalanan başarılı sayılabilecek satış rakamları neticesinde kepenk indirmekten son anda kurtulmuştu. Hatta hatırladığım kadarıyla marka tarafından da şöyle bir açıklama yapılmıştı ” Ya her şeyi ile bu DB9’a sahip çıkılacaktı yada hiç hiç bir şey yapmayıp tamamen çekilecektik ”

Krizi iyi yöneten Aston Martin DB11’i ise 2016’da tanıtmış ve bu yıl başında ise pazara sunmuştu. Bu ivmeyi hazır yakalayan Aston Martin gelecek teknolojiye kayıtsız kalmadı ve elektrikli otomobil pazarında bende varım dedi.

Rapide’nin V12 6.0 litrelik motorunun yerine iki elektrikli ünite koyarak 602hp güç üreten 322km menzile sahip Rapide E’yi 2019’da pazara sunmaya hazırlanıyor.

Geliştirilmiş şarj ünitesi sayesinde hızlı şarj ünitesi aracılığıyla 1 saatte tam şarj olmayı hedeflemekte. İnternet’te bu konu ile ilgili belirtilen bir çok KW değer var ancak marka tarafında görsel ve deneysel testler sonucu bu oranların muhakkak değişeceği için, net bir tanı koymak şuan için doğru olmaz.

Beklenen 0-100km/s performansı 4-4.5 saniye ortalamalarında olduğunu belirtecek olursak, benim aklıma ilk Jaguar I-Pace geliyor. Hatırlayacaksınız 4.8 saniye gibi bir değere sahip Jaguar’ın göz bebeği yeni I-Pace.

Muhtemelen önümüzdeki Paris otomobil fuarında, ön tanıtım dahi olsa bir bilgi akışı sağlayacaklarını düşünüyorum. Çünkü o fuarda hatırı sayılır bir elektrik furyası olacağına ben kesin gözüyle bakıyorum ve Aston Martin’in ilk elektrikli otomobili olacak Rapide E‘i, diğer otomobillerin arasında gölgede bırakmak istemeyeceklerdir.

Gelişen bu elektrikli otomobil pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin