İngiliz Aston Martin gelişen SUV pazarında, performans lüks ve konforu bir arada sunmaya hazır. Peki ya elektrifikasyon?

Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Aston Martin, spor otomobillerin dinamikliğini off-road araçların çok yönlülüğüyle birleştirerek sektördeki standartları sarsacak ilk lüks SUV’sini yollara çıkartıyor. Standart olarak 48V’lik savrulma önleyici sisteme sahip üçlü adaptif havalı süspansiyon ve elektrik kontrollü adaptif amortisörlerle birlikte gelen Aston Martin DBX’in yüksekliği, çevre koşullarına bağlı olarak 145 mm arttırılıp 50 mm azaltılabiliyor. Bu özellik de sürücüye, her türlü arazi koşullarıyla mücadele edebilme önceliği sunuyor.

DB11 ve Vantage’da bulunan 4.0 litrelik çift turbo V8 motoru kullanan Aston Martin DBX, özel düzenlemelerin ardından bu üniteden 550 beygir gücü ve 700 Nm tork çıkışı alabiliyor. Motor sesinin çok iyi olduğu bu lüks SUV, aktif egzoz sistemi ve silindir kapatma özelliği ile de dikkat çekici. Bu sayede 2,245 kg ağırlığındaki model, 0-100 km/s hıza 4.5 saniyede ulaşıyor. Maksimum hızı; 291 km/s. Aston Martin’in spor otomobillerinde de kullanıldığı alüminyum gövdesi, hem çok hafif hem de inanılmaz derecede sert. Bu müthiş teknoloji sayesinde DBX, şehirde de off-road’da da çok güçlü ve dinamik.

 Aston Martin DBX, gücünü yola 9-ileri otomatik şanzıman sistemiyle aktarırken dört tekerden çekiş sistemiyle donatılan havalı süspansiyon üstünde oturan araçta, elektronik olarak kontrol edilen sürüş destek sistemi yer alıyor. Ürettiği gücü 9 ileri vitesli otomatik şanzıman ile tüm tekerleklerine aktaran araç, aktif diferansiyel kontrolüne ve elektrikli limitli kaydırmalı arka diferansiyele sahip olacağını belirtelim. 2020 yılı itibarıyla yollara çıkacak aracın fiyatı ise, Türkiye tarafında elbette soru işareti olmayı uzun bir süre koruyacak gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin