Lexus tasarımcıları özel zanaatkarlardan seçilir ve bu zanaatkarlara Takumi adı verilir. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen ve farkındalık yaratmak isteyen markalar, kullanıcı ara birimi ile ilgili sürekli AR-GE çalışması yapar ve bunun ne denli erişebilirliğe sahip olduğu sürekli olarak sorgulanır. Çünkü burada asıl hedef sürücü ve onun kabin içerisinde bu ara birimlere ne denli rahat erişebildiğidir.

Bir çok markanın aslında çalışması olsa da, Lexus biraz daha hızlı davranarak sürücü yan aynalarında henüz ES serisinde de olsa yeni bir yapılanmaya gitti. A sütun cam eşik altına monte edilen kamera sayesinde, sürücü etrafını kabin içerisindeki 5 inclik monitörler vasıtasıyla erişebiliyor olacak. Açıkçası ses/yalıtım konusuna hassas yaklaşan bir topluluk olarak, benim ilk tepkim A sütununda kabin içine yalıtım problemi yaratacak bir aynaya sahip olmaması nedeniyle, yalıtım konusunda büyük avantaj sağlayacağına kesin gözüyle bakıyorum. Ancak tabi buradaki temel prensip sürücünün çevreyi daha iyi görebilmesi için, dilediği şekilde kontrol edebilmesi için, aracın dışına yerleştirilen kamera ve kabin içerisindeki 5 inclik monitörler.Bildiğim kadarıyla Audi’ninde bu yönde bir çalışması var.

Sonuca gelecek olursak, teknolojinin ilerlemesi adına oldukça sevindirici ancak güvenlik zafiyeti yaratır mı? yada ne kadar güvenilir ( sürüş esnasında dikkat dağıtması ) bunu tabi yerinde görmek gerekir. Bu haliyle bakıldığında ön yolcu koltuğu hava yastığına kaza esnasında zarar verir mi? gibi soruları sıralamak mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin