Dostunu yakın tut, düşmanını daha yakın!

C segmentinin oyun kurucuları aslında belli. Ancak bardağın diğer yüzüne bakıldığında oyun bozanları atlamak büyük hata olur. Almanların acımasız markalaşması, Fransızların büyük atağı derken, en büyük ses çok yakından evet Çek Cumhuriyetinden geldi. 

Skoda Scala karşımızda

Skoda Rapid beklenen ilgiyi, rakipleri kadar evet görmemişti. Ancak nitelik nicelik itibarıyla, fiyatına oranla tercih edilebilir listesinde her zaman yerini almıştı. İşte Rapid evrim geçirdi, ismi değişti, yeni tasarım, yeni isim Scala ile karşımıza geldi. Scala, latince “merdivenler” anlamına gelmekte. 


Škoda CEO’su Bernhard Maier, “Yeni Škoda Scala ile birlikte Škoda’nın kompakt otomobil serisinde yeni bir bölüm başlatıyoruz. Teknoloji, güvenlik ve tasarım açısından kendi segmentinde kriterleri belirleyen yepyeni bir model. Skoda’ya özgü ‘akıllı ifadesi’ mükemmel bir şekilde somutlaştırıyor.”  

Peki Skoda Scala’nın tasarımı ;

Skoda yetkilileri öncelikle bu yeni tasarım dilinin, gelecekte bir çok Skoda aracına uygulanacağını belirtiyor. Nitekim, geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen fuarda Skoda Vision RS Concept’nin markanın yüzü olacağı belirtilmişti. Scala’nın da bu durumdan nasiplenmiş olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Ön yüzünde “Crystal Lighting” ismi ile vurgulanan led aydınlatma grubu, nitekim kristal parçalı formda karşımıza geliyor. Üçgen form izlenimi yaratsa da, çeşitli açılardan bakıldığında kırılmaların görüldüğünü farkedeceksiniz. Muhtemelen bu nedenle Crystal Lighting ismi verilmiş olmalı. .

 Artık daha dik profile sahip ön ızgara için yakında BMW‘de olduğu gibi böbrek dersek şaşırmayın. Çünkü hemen solda gördüğünüz üstden çekilmiş ızgara fotoğrafı için G30 böbreği desek, hatırı sayılır bir kesimin onaylayacağına eminim. 

Aracın profiline baktığımızda farklı 16-17 jant seçeneklerine yer verilirken, 18 inc özel Vega Aero olarak adlandırılan özel aerodinamik jantlara da ek ücret karşılığında ulaşılabiliyor olacak. Nitekim ben bu aerodinamik jantlar neticesinde, elektrikli ünite de yer alacak mı sorusuna cevap aradım ancak resmi bir cevaba ne yazık ki ulaşamadım. Fakat böyle bir aracın önümüzdeki dönemlerde en azından mild hybrid ile karşımıza geleceğine kesin, bir ihtimalde olsa EV yani tamamıyla elektrikli bir üniteyle de gelmesini düşünüyorum.

Aracın arkasına bakacak olursak en dikkat çekici detay, elbette iki renge sahip arka yüz. Bagaj kapının üst gövdesi siyah olması bana Volvo V40’ın bagaj kapağı tasarımını anımsattı. Nitekim alt tampon ve difuzor kalıpları da önceki kasa Volvo V60’ı andırıyor 🙂 Stoplar ise, Fiat Egea. Tabi renkler ve zevkler tartışılmaz ancak ben bu haliyle de tasarımını oldukça beğendiğimi belirtebilirim.

Bagaj mı?

Sınıfının en iyilerinden. Skoda Scala’da C segment bir araçta görmeye alışık olmadığımız bir bagaj hacmi var 467 LİTRE. Bununda tabi en büyük nedeni, aracın dışından dikkatli bakıldığında C sütunun oldukça geriye yatırılması neticesinde, araç son anda station wagondan dönmüş gibi. Yatan arka koltuklar neticesinde maksimum yükleme kapasitesinde tam 1410 litreye ulaşabilmek mümkün. İnanılmaz!

Madem enine boyuna bu araç geniş duruyor, peki nedir bu aracın ölçüleri diye sorarsanız; Araç öncelikle bildiğimiz MQB platformunu paylaşıyor. 4.362mm uzunluğa, 2.649mm dingil mesafesi, 1793mm genişliğe ve 1471mm yüksekliğe sahip. Türkçesi aslında şu: Rakamlara bakıldığında aracın tüm motor vs teknik alt yapı ön dingil mesafesi olan 850 cm’e sığdırılmış. ( 4632mm – 2649mm=1.7m/2 )

Kabin içerisine bakıldığında ilk olarak elbette 10.25 inc boyundaki multimedya ekranı dikkatleri üzerine çekiyor. Çerçevesiz ev dokunmatik yapısı, ekran harici olsa da bence genel görünümü konusunda oldukça modern hatlara sahip. Audi’den hatırlayacağımız Virtual Cockpit sürücünün hemen karşısında yer verilmiş.(Elbette ekstra bedel ödemek gerekecektir.) 

Motor ve şanzıman detaylarına bakacak olursak

1.0 ve 1.5 litrelik benzinli üniteye ek olarak 1.6 litrelik dizel ünite, aracın kaputun altında yer alacak. Golf’ten hatırlayacağımız 1.5 litrelik ünite 150hp güç 250nm tork güç üretiyor olacak ve bu ünite de Aktif Silindir Teknolojisine yer veriliyor olacak. Yani araç düşük devirlerde ilerlerken bir silindir kapağını kapatarak, yakıt tüketimini düşürmenize olanak sağlayacaktır. Şanzıman tarafında ise 6 ile manual yada 7 ileri DSG otomatik şanzıman ile kontrol edilebiliyor olacak. 1.0 litrelik 3 silindire sahip ünite ise 95hp güç üretiyor olacak ve yine 6 ileri manual/ 7 ileri DSG otomatik şanzımanla kademeleri kontrol ediliyor olacak.  İşte herkesin merakla beklediği dizel ünite ise, 4 silindir 1.6 litrelik ünite 115hp 250nm tork güç üretiyor olacak. Aynı 6 ileri manual/ 7 ileri DSG bu kombinasyonla da kullanıcısına ulaşıyor olacak.

Kişiselleştirilebilir şasi yapısı !

MQB alt yapısının hali hazırda sağlam yapısı kullanıcıların beğenisini kazanırken, araca opsiyonel olarak Sport Chassis Control ile 15mm daha düşük bir şasiye sahip olarak aracın yola daha iyi yapışmasına olanak sağlayabiliyorsunuz.

Güvenlik tarafında ise bildiğimiz çarpışma uyarı sistemlerini uzun uzun anlatmayacağım. Ancak çok önemli bir husus var!

İlk defa bir Skoda’da Proaktif bir güvenlik sistemine yer veriliyor

Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkelerde zorunlu olan Acil durum çağrı butonuna ek olarak, araca gömülü sim modül sayesinde, kaza anında aracın kazaya karıştığı bilgisi ilgili birimlere aktarılması sağlanıyor. Nitekim aynı modül üzerinden uzaktan aracınızın belirli özelliklerini kontrol edebilme olanağına sahip olabiliyorsunuz. ( Mercedes ME gibi )

2019 yılı içerisinde Avrupa’da satışa çıkması planlanan Skoda Scala, C segmentinde eli muazzam kuvvetli olan araçlar sıralamasında açıkçası listenin başını çekmiş durumda. İyi bir fiyatlandırma kombinasyonu ile ülkemizde oldukça fazla göreceğimiz otomobiller arasında olduğunu belirtmek sanırım yanlış olmaz.

6 YORUMLAR

  1. Vw kalitesi düşük , Skoda çok daha kaliteli malzeme ve iscilikle karşımıza çıkıyor golf de de belli başlı kalitesizlik var Polonya üretimi parçalar tikirdayan kapılar Vs sıkıntı , umarım Skoda bunları halleder ve umarım doğuş oto distribütörlüğü de biter de Adam gibi hizmet görür millet herkese herşeye kullanıcı hatası diyorlar.

  2. Aracı inceledim gerçekten çok.kaliteli ve dikkat çeken bir araç aracın tek eleştirilecek yeri mekanik el freni gerçi bunuda sevenler var nasilki manuel.sanzimani otomatiğe tercih edenler varsa… Fakat herşeye rağmen malzeme kalitesi ve donanım olarak başarılı yol tutusuda golften ve leondan daha iyi km77 testlerini izleyin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin