Plug-in hibrit ve elektrikli versiyonları unutmamak gerek

Yeni A Serisi’nin 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki tanıtımı yaklaştıkça modelle ilgili teknik detaylar da artmaya devam ediyor. Bu sefer ki bilgiler ise, test prototiplerinden birini deneyimle fırsatı bulan Autocar’dan geliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Renault, Nissan ve Mercedes grubunun yeni 1.3 litrelik benzinli motorundan bahsetmiştik. İlk olarak Renault Scenic ve Grand Scenic’te kendine yer bulan bu motor A Serisi’nde de giriş seviyesinde yer alacak. Fransız firmadan alınan bir diğer motor olan 1.5 litrelik dCi dizel ünite de A160d’nin kaputunun altında yer alacak.

Listenin en üstünde ise AMG A35 ve AMG A45 modelleri bulanacak. Güncel modellerde kullanılan 2 litrelik turbo motorun önce 340Hp civarında bir güçle A35’te sonrasında 400 beygirin üzerinde bir güçle A45’te kullanılması bekleniyor. Bunlara ek olarak plug-in hibrit ve elektrikli seçeneklerinin de bulunacağını bildiğimiz modelin tüm motorlarıyla ilgili detaylara henüz sahip değiliz. AMG versiyonlarla ilgili haberimizi okumak için tıklayın.

Yeni motor seçeneklerinin yanında yeni A Serisi’nin gövdesinde de bolca değişiklik yer alacak. Eklenen bolca yalıtım malzemesi ile ses ve titreşim seviyeleri aşağıya çekilmeye çalışılmış. Ayrıca A Serisi yeni jenerasyonda güç seviyesine göre iki farklı süspansiyon geometrisi sunacak. Güçsüz versiyonlar arkada torsiyon tipi süspansiyona sahip olacakken, daha güçlü versiyonlarda güncel A Serisi’nde kullanılan multi-link süspansiyon kullanılacak.

Mühendis ve tasarımcılar, sütunları incelterek ve arka camı büyüterek daha iyi bir görüş alanı sunmaya çalışmışlar. Model artan 30 mm aks mesafesi ile de beraber daha geniş ve kullanışlı bir hatchback olmayı hedefliyor.

Mercedes, modelin iç tasarımını paylaştığı fotoğraflar ile tanıttı. Lansmanını ise Mart’ta gerçekleşecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapması bekleniyor. Öncesinde yine internet üzerinden paylaşılan fotoğraflar ile model tanıtılabilir ama halk ile ilk buluşması yine Cenevre’de olacaktır.

Yeni jenerasyon A Serisi’nin önceki haberlerini okumak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin