3 farklı güç seviyesinde sunulacak

Renault, yeni direkt enjeksiyonlu 4 silindirli turbo benzinli motorunu duyurdu. 1.33 litrelik motor, Nissan ve Mercedes ortaklığıyla geliştirildi. İlk olarak önümüzdeki yıl Scenic ve Grand Scenic modellerinde göreceğimiz motorun diğer modellere ve markalara ne şekilde dağılacağıyla ilgili henüz bir açıklama yok.

TCe 115, TCe 140 ve TCe 160 olarak 3 farklı türevden oluşan yeni motor, manuel ve EDC şanzıman seçeneklerine sahip olacak. TCe 140’ın, yerini aldığı TCe 130’a göre 35 Nm daha fazla tork sunuyor. Bununla beraber maksimum torku 1,500-3,500 devir arasında veriyor.

Mercedes ve Nissan birlikteliği, yanma odasında kullanılan kaplama ve Nissan GT-R’da da kullanılan silindir kaplaması gibi teknolojilerin bu motorda da yer almasını sağlıyor. Bu teknolojiler sayesinde yeni motorlar daha az sürtünmeye ve daha iyi ısı transferine sahipler. Motorlar, yükseltilen yakıt basıncı ve özel tasarlanmış yanma odası gibi detaylarla daha iyi hava/yakıt karışımı sunuyor ve daha verimli hale geliyorlar.

Renault, sadece alt devirlerde daha fazla tork değil, üst devirlerde de daha lineer bir tork bandı elde ettiklerini iddia ediyor. Bu durum devir bandının genelinde gaz tepkisini iyileştirerek sollama gibi manevralarda daha kararlı olabilmenizi sağlıyor. Renault motorlu Mercedes sözlerini daha sık duymamızı sağlayacak bu motor hakkında neler düşündüğünüzü bize yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin