Geçtiğimiz günlerde SEMA’da tanıtılan C-HR, ‘dünyanın en hızlı SUV’si olarak anılıyor.

Şu anda önden çekişli otomobiller için Nürburgring rekoru, 7 dakika 43.8 saniye ile Honda Civic Type R’ın elinde. Sınırlı sayıda üretilecek olan Yaris GRMN dışında gerçek bir hot-hatch modeli bulunmayan Toyota, SEMA’da sergiledikler 600 beygirlik C-HR’ın rekoru rahatça kırabileceğini düşünüyor.

Modifiye edilmiş C-HR’ın arkasındaki ekibin yöneticisi Dan Gardner’a göre, model Ring’e yarın gitmeye hazır. Firma modeli ‘dünyanın en hızlı SUV’si olarak anıyor ve bunun için sağlam nedenleri var. Willow Springs Raceway pistinde, 1 dakika 25.22 saniyelik tur zamanına imza atan C-HR, bu değer ile Lamborghini Aventador ve Porsche 911 GT3 gibi modellerden daha hızlı olduğunu kanıtlamış oldu.

Autocar’a verdiği röportajda, “Otomobil SEMA için hazırlandı ve Toyota’nın modelle ilgili her hangi bir planı bulunmuyor. Ama kendisi tamamen gerçek. Benim için onu Ring’e götürmek bir hayal ve önden çeker rekorunu kıracağına hiç şüphem yok.” dedi.

R-Tuned C-HR, 2.4 litrelik Toyota 2AZ-FE motoru taşıyor. DG-Spec Garrett turboyla beraber 600 Hp güç üreten motor, C-HR’ı 0’dan 96 km/s hıza sadece 2.9 saniyede taşıyor ve bunu çok yüksek teknolojili çift kavramalı bir şanzımanla değil 5 ileri manuel şanzıman ile başarıyor. Ayarlanabilir ön splitter ve arka spoiler ise 136 kilogramlık downforce oluşturuyor.

Rekor için eli oldukça sağlam gözüken model, muhtemelen Ring’e hiç bir zaman gitmeyecek. Gitse de seri üretim olmayan modelin, Honda Civic Type-R gibi seri üretim modellerle aynı klasmanda değerlendirilmemesi gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin