Amerikan’nın en çok satan SUV aracı Ford Explorer, aynı zamanda markanın artık en geniş SUV’si.

Şimdiye kadarki en geniş modeli olan Ford Explorer, yeni tasarımıyla birlikte görücüye çıkmış durumda. Ford’un Amerikan ailelerinin en iyi şekilde yararlanmasına nasıl yardım edebileceğini canlandıran Detroit’teki Ford Field’da çalışanlar, medya ve bayiler için özel gösterimle görücüye çıkan Ford Explorer’ın 2019 yazında satışa sunulması planlanıyor.

Tasarımına baktığımızda, oldukça geniş gövde yapısı ve kaslı çizgileri ile birlikte araç oldukça büyük ve heybetli gözüküyor. Ford’un ürün geliştirme ve satın alma müdürü Hau Thai-Tan; Beklentilerin sürücü için değil, bütün aile için daha fazla teknoloji istiyorlar tarafında olduğu, aynı zamanda şık görünüme de sahip olan bir araç yönünde olması nedeniyle de, hepsinin bir arada yer aldığı bir tasarıma gittiklerini belirtmişlerdir. Bu nedenle araç yolcu kapasitesi tarafında dahi 3 sıra olduğunu belirtmekte fayda var.

Geliştirilmiş arazi kabiliyeti, akıllı dört tekerlekten çekiş ve nihayetinde kullanımı kolay yedi sürüş modu sunan yeni bir Terrain Yönetim Sistemine sahip Ford Explorer’ın kaputunun altında 3 litrelik 6 silindir 365hp güç üreten bir ünite yer almakta. 10 kademeli otomatik şanzımana sahip olan araç, aynı zamanda 2.3 litrelik EcoBoost 300 beygirlik ünitede seçenekler arasında yerini alacağı belirtilmekte.

Ford Co-Pilot360 ile standart sunulan özelliklere bakacak olursak,

  • Yaya Algılama, İleri Çarpışma Uyarısı ve Dinamik Fren Desteği dahil olmak üzere Otomatik Acil Durum Frenlemesine Karşı Çarpışma Öncesi Yardım
  • Çapraz Trafik Uyarısı ile Kör Nokta Bilgi Sistemi
  • Şerit Tutma Sistemi
  • Dahili lens temizleyicili dikiz kamera
  • Otomatik yüksek-huzmeli farlar

Ford Co-Pilot360 mühendislik müdürü Chris Billman, “Bu teknolojinin amacı aracı teknolojiyle doldurmakla ilgili değil, deneyimi geliştirmek, sürüşü daha az stresli hale getirmek ve sürücünün direksiyon başında daha güvenli hissetmesine yardımcı olmakla ilgili.” ifadelerine yer vermiştir.

Kabin içerisinde malzeme kalitesi hakkında göründüğü kadarıyla çok fazla söylenebilecek bir detay yok. Ancak elbette Ford Explorer’ın kabinine ilk geçtiğinizde ilk dikkatinizi çeken detayın 12.3 inc boyutlarındaki kullanıcı arayüzü dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor. Gömülü olmasından ziyade, harici bir parça gibi durması, elbette aynı zamanda tepkilerin hedefinde olacaktır. Ünite seçenekleri ve Amerika için uygulanan ek vergiler neticesinde, ülkemizde hiç şans vermediğim ( ki gelmeyecektir ) Ford Explorer, 2019 yaz itibarıyla satışa sunulması planlandığı belirtilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin