Yeni A7, A8’den aldığı teknoloji ve tasarım detaylarıyla tanıtıldı. Önümüzdeki yıl yollarda olacak.

Audi, sonunda A7 Sportback’in örtüsünü kaldırdı. Örtünün altından ise güncellenmiş dış tasarım, bolca teknoloji içeren bir kabin ve bütün motor seçeneklerinde sunulan mild hibrit sistemleri çıktı.

A7, yeni A8’le beraber Audi’nin en güncel ‘MLB Evo’ platformunda yer alıyor. Yeni model, eskisine göre biraz daha kısa olmasına rağmen, 10 mm daha uzun aks açıklığı ve kabinde 21 mm daha geniş yaşam alanı sunabiliyor.

Modelin dizaynı önceki A7’den tanıdık olsa da oldukça belirgin değişikliklere sahip. Ön taraf A8’e oldukça benziyor ancak modelin sportif karakterini öne çıkaracak şekilde, ızgara genişletilmiş ve alçaltılmış, bununla beraber farlara da daha ince bir form verilmiş. Farlar demişken modelde 3 farklı aydınlatma seçeneği sunuluyor. Listenin tepesinde ise Audi’nin lazer aydınlatma teknolojisine sahip Matrix LED opsiyonu yer alıyor.

Profildeki detaylar ve akıcı tavan çizgisi neredeyse hiç dokunulmadan yeni modele de taşınmış. Arkada ise modelin dış görünüşündeki en büyük yeniliklerden biri yer alıyor. Boydan boya uzanan tamamen yeni LED stoplar, bolca animasyon sunuyor. 120 km/s üzerine çıkıldığında otomatik açılan arka spoiler de önceki modelden taşınan detaylar arasında.

Kabinde ise bizi ilk olarak A8’de de gördüğümüz yeni dokunmatik MMI sistemi karşılıyor. Ortada yer alan 2 dokunmatik ekran ile otomobilin fonksiyonlarının büyük bir çoğunluğunu kontrol edebiliyorsunuz. Üstte yer alan 10.1 inçlik ekrandan, navigasyon, müzik sistemi gibi özellikler, alttaki 8.6 inçlik diğer ekrandan ise klima ve konforla ilgili fonksiyonlar yönetiliyor.

48V mild hibrit sistem

Yeni A7, Almanya’da tek bir motor seçeneği ile tanıtıldı. 3 litrelik V6 TFSI motor, 335 Hp güç ve 500 Nm tork üretiyor. Audi’nin yeni isimlendirme sistemine göre 55 TFSI olarak isimlendirilen model 0’dan 100’e 5.3 saniyede çıkıyor. Diğer 4 ve 6 silindirli benzinli ve dizel seçenekler ise önümüzdeki yıl duyurulacak. Ülkemize hangi seçeneklerin geleceği ise henüz belli değil.

Gelelim yeni A7’nin hibrit sistemine. Öncelikle mild hibrit ne demek ondan bahsedelim. Mild hibrit sistemlerde modeller tamamen elektrikli olarak ilerleyecek şekilde elektrik motorlarına ve büyük bataryalara sahip değiller. Daha çok, içten yanmalı motora destek olan sistemler, otomobilin ilk kalkışında ya da hareket halindeyken motor gücüne ihtiyaç duyulmayan durumlarda benzinli motorun yerini alıyor.

A7’de ise frenlerden kazanılan enerji, lityum-ion bataryalarda saklanıyor. Bu enerji 55 ve 160 km/s hızlar arasında, motorda yük yokken otomobilin motoru kapatabilmesine imkan sağlıyor. 25 km/s’in altındaki hızlarda ise start-stop sistemi devreye giriyor ve trafikte otomobilin ilerlemesini sağlıyor.

Yeni A7’lerin tamamı standart olarak Quattro 4 çeker sistemi ile sunuluyor. Kıvraklığı arttırmak için 4 tekerden dönüş sistemi satın alınabiliyor. Yeni elektronik şasi kontrol sistemi tanıtılırken, müşterilere 4 farklı süspansiyon seçeneği sunuluyor: Normal çelik yaylar, 10 mm alçaltılmış spor süspansiyon, adaptif amortisörler veya kendini dengeleyebilen havalı süspansiyon sistemi. Ayrıca kilitli arka diferansiyel de opsiyon listesinde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin