217’den fazla Uluslararası ödüle sahip olan, güç ve şıklığın SUV temsilcisi olduğu ifade edilen yeni Range Rover Evoque tanıtıldı.

Yurt dışı kaynaklarda çokça fotoğraflarına rastladığımız ve artık en nihayetinde kanlı canlı karşımıza gelen bu ikinci nesil Range Rover Evoque’un yüzü aslında çok tanıdık. Öyle ki ilk baktığımda ben, Velar çıkalı daha ne oldu? diye sordum kendi kendime. Daha sportif görünümü ve yuvarlak hatlara sahip geniş tamponlarla birlikte, harmanlanmış bir Velar ile karşı karşıyayız desek yanlış olmaz.

Geniş hava girişleri, İnce formlara sahip led aydınlatma grubu ve özellikle arka tasarımda Velar’dan ayrı bir yere koyarken oldukça zorlanacağımız tasarım anlayışı, aracı yakışıklı gösteren başlıca detaylar arasında. Ancak bu ikinci jenerasyon Evoque’da en büyük yenilik ise kullanılan Premium Transverse Architecture mimari yapısı üzerine çıkılmış olması. Bu sayede aks mesafesinin daha da arttığını ve bu sayede 20mm arka yaşam alanlarına eklendiği, ayrıca yükleme kapasitesinde de 591 litrelik bir hacme ulaştığı belirtiliyor.

Bu yeni mimari ile birlikte Mild-hybrid olarak daha önceden de size bahsetmiş olduğum 48V’lık bir ünitede yer alıyor olacak. Ancak tamamıyla elektrikli bir seçeneğinde yakın zamanda ürün gamına geleceği iletilen diğer detaylar arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

Dört tekerlekten çekişli tahrikin yanı sıra, verimliliği ve çevikliği optimum dengesini sağlamak için arka aktarma organlarında da bazı revizyonlara gidilerek bunun sonucunda selefi 50cm bir suyun içerisinde kalabilme kabiliyetine sahipken, yeni nesil artık 60cm derinliğe sahip bir suyun içerisinde rahatlıkla kalıyor olabilecek. Bu değer aşağı yukarı binek bir otomobilin direksiyonu başındayken, diz mesafesi yüksekliği anlamına geliyor.

Ayrıca yeni Range Rover Evoque, dünyanın önde gelen Ground View teknolojisine de sahip. Bu, sürücünün aracın ön kısmının altında 180 derecelik bir görüntü elde edebilmesi için kamera görüntüsünü üst dokunmatik ekrana yansıtarak kaputu görünmez kılıyor. Bu, zor park alanlarıyla uğraşırken veya engebeli araziyle mücadele ederken sürücüye destek sağladığı belirtiliyor.

Motor tarafında ise Benzinli ve Dizel ünite olmak üzere iki seçenek yer alacak olup, 2.0 litrelik önceki nesilden hatırlayacağımız motorlar kaputun altında yerlerine alıyor olacak ve 9 ileri ZF şanzıman da, dört tekerlek aracılığıyla gücünü zemine aktarıyor olacak. Fiyat konusunda Türkiye şartlarında önceden tahmin biraz fala bakmak gibi artık. Ancak aşağı yukarı Velar fiyatını göz önüne alacak olursak, milyon telaffuzunu kullanmak çokta uzak olmayacak gibi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin