Renault Sport, Portekiz’de düzenlemiş olduğu sürüş etkinliğinde Trophy’i basının deneyimine sundu.

Sayılı basın mensubunun katıldığı etkinlik, Portekiz Estoril yarış pistinde gerçekleşti. Tasarım anlamında Renault genlerini taşırken, özellikle tampon üzerinde yer alan damalı forma sahip aydınlatma grubu, aracın nereye ait olduğunu gösterir nitelikte. Yenilenen güç ünitesi öncelikle aracı RS’den farklı kıldığını belirtmek gerekiyor. Ayrıca daha sert süspansiyona ve Torsen mekanik sınırlı kaymalı diferansiyele sahip olan Cup şasisine dayanan Renault Mégane RS Trophy ile birlikte, Bridgestone’un özel olarak geliştirmiş olduğu lastikler ile birlikte aracın 8kg hafiflemiş olduğu belirtiliyor.

Yeni Mégane RS Trophy’ye özel isteğe bağlı yeni Recaro ön koltuklar, Alcantara döşemeyle kaplanmış ve daha büyük bir sürücü deneyimi için 20 mm daha alçak konumlandırıldığı belirtilmekte. Araç, 4CONTROL dört tekerlekten çekiş sistemi ve dört hidrolik amortisörü dahil olmak üzere, Mégane RS’de mevcut olan ileri teknoloji ve Renault Sport yeniliklerinden yararlanıyor.

Motor şanzıman tarafında ise,  Renault-Nissan ortaklığından elde edilen 1.8 litrelik direkt enjeksiyonlu turbo motoru, RS’de ilk kez 300hp güce ulaşmasını sağlarken, RS’e göre de tork değeri 20 birim artarak 420NM torka ulaşmış durumda. Ancak 420NM tork değerine 7 ileri EDC şanzımanla ulaşılırken, manual şanzıman tercih edilmesi durumunda ilginç bir şekilde 400NM tork değerlerinde kalacağı belirtiliyor.

Trophy ile partiküler filtrenin eklenmesiyle ilgili olarak, egzoz geri basıncındaki önemli artışı dengelemek için, Renault Sport mühendisleri özellikle Formül 1’den alınan bir teknolojiyi kullanarak turbo şarjın verimine dikkat çektiklerini, bu nedenle ünite içerisindeki sürtünmeyi düşürmek için özel seramik bilyeli bir sistem içerisine yerleştirdiklerini belirtmektedirler.

Yeni egzoz sistemi turboya ek olarak, motor performansının Yeni Renault Mégane RS Trophy’de geliştirildiği ikinci alandır. Arka susturucusu, motor gürültüsünün ayarlanmasını sağlayan bir mekanik valf ile donatılmıştır. Aracın içi hakkında çok fazla söylenebilecek bir şey yok. RS direksiyon, alcantara döşeme ve spor koltuklar dikkat çekici detaylardan. Ancak tüm bunları bir tartının bir ucuna koyduğunuzda, karşılığında Type-R varken işi biraz çetrefilli gözüküyor dersek sanırım yanlış olmaz. Yakın zamanda Almanya pistlerinde drag görüntülerini bolca göreceğimiz araçlardan olacağına kesin gözle bakabiliriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin