Cenevre Otomobil Fuarı’nın yıldızlarından biri de elbette Japonlar. Mazda CX-30 mild-hybrid seçeneği ile compact suv ürün gamını genişletmiş durumda.

Boyutları itibarıyla direkt olarak Mazda CX3 ile CX5 arasına konumlanan araç, koda tasarımı ile birlikte fuarda dikkat çeken araçlar arasında olmayı başarıyor. Her ne kadar CX3’ü andırıyor olsa da, tamponda yer alan aydınlatma grubunun kaldırılmasıyla, fazlasıyla Mazda CX5 olan abisine göndermeler yapıldığı net bir şekilde görülebiliyor. Marşpiyel ve çamurluklarda yer alan plastik kenarlıkların genişlemesi neticesinde de crossover görüntüsü artık çok daha belirgin olmuş durumda.

4.395 mm uzunluğunda, 1.795 mm genişliğinde, 1.540 mm yüksekliğinde ve 2.655 mm dingil mesafesi ile Mazda CX-30 Kodo tasarım dilini sergilerken, Japon sanatının en saf geleneklerinden ve nesneler arasındaki alanın güzelliğinden esinlenen minimalist bir estetiğin zarafeti ve saflığıyla daha fazla stil prestijini hedefliyor. Yeni Mazda CX30, insanların doğal dengeleme yeteneklerinden faydalanan yeni nesil Skyactiv-Vehicle Architecture teknolojisinden faydalanırken, ön ve arka tekerlekler arasındaki tork dağılımını kontrol etmek için G-Vectoring Control (GVC) ile uyumlu çalışan i-Activ dört tekerlekten çekiş (AWD) sisteminden de ayrıca faydalanıyor olacak.

24V mild-hybrid ünitesiyle birlikte artık elektrifikasyon alanında da kendinden söz ettirecek gibi gözüken Mazda, dizel üniteleriyle birlikte her ne kadar az yakıyor olsa da, düşük emisyona ulaşabilmek ve geleceğe açılan kapı olması nedeniyle, mild hybrid seçeneğinin kaçınılmaz gören markalar arasında yerini almış durumda.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin