Vision Coupe, merakla beklenen RX-9 olmayabilir ama kesinlikle ilgi odağı olmayı hakedecek kadar güzel.

Mazda, 2017 Tokyo Otomobil Fuarı’na sergilediği Vision Coupe ve Kai Concept ile oldukça hızlı bir giriş yapıyor. Beklenen RX-9 yerine sergilenen Vision Coupe, bir üretim modeli olmaktan çok, Mazda’nın Kodo tasarım dilinin 4 kapılı gövdedeki egzersizi olarak görülüyor.

Konsept, kesinlikle 2015’te gördüğümüz RX-Vision Concept’ten bolca etkilenmiş. Aşağıdaki fotoğrafta iki modelin benzerliklerini rahatça görebiliyoruz: Oldukça uzun kaput, arkaya doğru toplanmış bir duruş ve akıcı tavan çizgisi RX-9’dan neredeyse olduğu gibi taşınmış durumda.

Mazda, otomobilin şeklini “klasik coupe biçiminin altın oranı” şeklinde ifade ediyor. Gövde hatları oldukça akıcı bir şekilde, keskin çizgilerden ve çıkıntılardan kaçınırken aynı zamanda sert ve agresif gözükmeyi de başarıyor. Gövdenin üzerindeki aydınlık ve karanlık alanlar üzerinde oldukça fazla çalışıldığı, ışığın çok başarılı bir şekilde kullanılışından belli oluyor.

Ön tarafta tekerleklerden sonra ileriye doğru devam eden çıkıntı ve ızgaranın üstüne uzanan kaput, büyük bir etki yaratıyor. İnce ve gömülmüş farlar çamurluklara doğru uzanıyor. 2 kapılı RX-Vision’da olduğu gibi tavan çizgisi ise hiç bir şekilde bölünmeden, önden arkaya bagaja doğru devam ediyor.

Kabinin ise dış tasarımdan geri kalır yanı yok. Kullanılan deri, ahşap trim ve mücevher gibi gözüken kadranlar, Mazda’nın “doğal hissettiren kabin” hedefine hizmet ediyor. Ortada yer alan manuel vites topuzu ve 3 kollu direksiyon modelin sportif yönünü yansıtıyor. Orta konsola yerleştirilmiş medya ünitesi ise, ilk bakışta neredeyse hiç belli olmuyor.

Her hangi bir motor ya da mekanik detayı paylaşılmadı. Mazda pistonsuz motorları sadece elektrikli ünitelerin menzilini uzatmak için kullanacağını söylese de, kaputun altında yer alan bir rotary motor güzel bir fantezi olabilirdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin