Tasarım konsept versiyona göre büyük ölçüde basitleştirilmiş

Gördüğümüz kadarıyla yeni Z4 test döneminin sonlarına yaklaşıyor. Üzerindeki kamuflaj miktarının azalmaya başlamış olması gövdenin büyük ölçüde son halini aldığı anlamına geliyor. Gövde hatları çok net bir şekilde belli olmasa da uzun kaput ve yumuşak-akıcı hatlar modelde yerini koruyor gibi gözüküyor.

Kamuflaja rağmen en net şekilde anlaşılan parçalar ise ön ızgara ve farlar gibi gözüküyor. Özellikle ızgaranın sadece krom çerçevesi kamuflaj altında kalmış. İlgi çekici olan nokta ise BMW’nin imzası olan böbreklerin ilk kez farklı bir desene sahip olması. Normalde dikine çubuklardan oluşan ızgara Z4’te farklı bir desene sahip gibi gözüküyor. Bu durum prototip modele mi özgü yoksa BMW yıllar sonra ‘böbreklerde’ değişiklik mi yapıyor bilmiyoruz.

LED far grubundaki gündüz farları ise geometrik bir şekle sahip gibi gözüküyor ve farlar çamurluklara doğru uzamaya devam ediyor. Arkadaki geniş stop grubunda ise yine LED aydınlatmaya yer verilmiş. En dışta yer alıyormuş gibi gözüken kırmızı fren lambaları oldukça çekici gözüküyor.

Modeli, Pebble Beach’te gördüğümüz konsept versiyonu ile karşılaştırırsak oldukça evcilleştirildiğini söyleyebiliriz. Yan havalandırma çıkışları artık çok daha küçük, hatta belki de efektif bile değiller; aynı durum ön tampondaki hava girişleri için de geçerli. Ön tampon muhtemelen M versiyon için değişecektir ama modelin genelindeki diğer detaylar için aynı şey geçerli olmayacaktır. Kısacası modelin tasarım olarak büyük ölçüde basitleştirildiğini söyleyebiliriz.

Yeni Z4’ün 2019 yılında piyasaya çıkması bekleniyor. Kaputunun altında 4 ve 6 silindirli turbo motorların yer alacağını düşünüyoruz. Ayrıca söylentilere göre BMW, Z4 için farklı 6 silindirli versiyonlar da deniyor olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin