Volkswagen elektrifikasyon ID ailesinin son üyesi Space Vizzion, Los Angeles otomobil fuarı öncesi kendini gösterdi!

Station wagon araçların son durumu, ülkemiz cephesinde henüz son kullanıcıya beklenildiği gibi ulaşamıyor olsa da, Avrupa’da işler elbette hiçte öyle değil. Özellikle ulaşılabilir en uygun elektrikli araçları gün yüzüne çıkartacağını belirten Volkswagen tarafı, ciddi anlamda mesai harcadığını söylemek güç değil.

Volkswagen’in MEB (Modüler Elektrikli Araç Platformu) platformu üzerine inşa edilen ID. SPACE VIZZION, 82 kWh’lık pil kapasitesiyle 590 kilometreye kadar sürüş menzili sağlıyor. 4MOTION özelliğiyle de tercih edilebilen model, 340 PS’lik motor gücü sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 5,4 saniyede ulaşabiliyor. Elektrikli otomobillerin ön kısmında radyatöre veya motor için büyük bir alana ihtiyaç duyulmadığından tasarım açısından daha fazla özgürlük sağlanıyor. Volkswagen tasarımcıları ve mühendisleri de bu özgürlüğü, ID. SPACE VIZZION’ın aerodinamiğini en iyi düzeye getirmek ve menzilini artırmak amacıyla son derece verimli kullanmışlar. Ön bölümde yer alan hava girişleri, aracın yol tutuşu ve menziline katkı sağlıyor.

Tamamen dijitalleştirilmiş kokpitiyle, ID. SPACE VIZZION sezgisel kontrol açısından yeni bir dönemi açıyor. Araç sürüş bilgilerinin tamamı, İlk kez, arttırılmış gerçekliğe sahip renkli ek bilgilendirme ekranıyla (Augmented Reality Head Up Display) ön cama yansıtılıyor. Klasik kokpit yerine, yalnızca temel sürüş bilgilerini içeren bir mini ekran direksiyon arkasında bulunuyor. Tüm otomobil ayarları ve Bilgi & Eğlence sistemi menülerine 15,6 inç’lik bir dokunmatik ekran üzerinden ulaşılabiliyor.

Ülkemiz cephesinde henüz ID ailesi gün yüzünü göstermemişken, küresel pazarda ID ailesinin bu denli ilerleyişini uzaktan seyrediyor olmak, ister istemez insanda burukluk hissiyatı yaratmıyor değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin