Her geçen gün daha acayip bir patent gördüğümüz otonom sistemlerde, bazen de neden yıllar önce çıkmadığını düşündüğümüz patentler oluyor. Toyota’nın otomatik buğu çözen sistemi de bunlardan biri.

Otomatik klima sistemler çok uzun süredir kullanılıyor. Evlerdeki nem alan klima sistemleri de aynı şekilde uzun süredir piyasa. Toyota’nın yeni sistemi ise bunları bir araya getiriyor. Tabi ki çok basit bir şekilde değil.

Sistemin temelinde dışarıdaki sıcaklığı, içerideki sıcaklığı ve kabindeki nem seviyesini ölçen sensörler yer alıyor. Bu verileri toplayıp, işleyen elektrik ünite camdaki kondenzasyonu kaldırmak için gereken optimum şartları sizin yerinize sağlıyor. Oldukça basit gözükse de, buğunun çok farklı sıcaklık ve nem oranlarında meydana gelebileceği düşünüldüğünde sistem oldukça detaylı çalışıyor olmalı.

Tabi sistemi üretim modellerinde görüp görmeyeceğimiz kesin değil. Sonuç da gerektiğinde tek tuşla buğu çözmek çok zor değil. Ama bazen aniden camda oluşan buğunun, stres dolu anlara neden olduğu da bir gerçek. Duruma hakim olmayan acemi sürücüler için ise bir kabus. Maliyeti düşük tutulduğunda üretimdeki modellerde görebileceğimiz ve oldukça da işe yarayabilecek bir sistem olduğunu düşünüyoruz. Siz de fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin