50 yıl kadar önce, 1960’ların sonunda Mini rallilerde bir efsaneydi. Monte Carlo Rallisi’nde üst üste kazandığı başarılarının 50. yılı için ise Mini akıllarda kalacak bir konsept ile Frankfurt Otomobil Fuarı’na hazırlanıyor.

Model resmi olarak “Mini John Cooper Works GP Concept” olarak isimlendiriliyor ama sahip olduğu detaylar ile siz onu çok farklı isimler ile hatırlayabilirsiniz. BMW AG yönetim kurulu üyesi ve Mini sorumlusu Peter Schwarzenbauer modelin  motorsporlarındaki performansı, saf sürüş keyfi ile birleştirdiğini ve sürüş keyfinin en katıksız hali olduğunu söylüyor.

Model önceki Mini GP konseptlerinin kaldığı yerden bayrağı alıyor ve çok daha ileriye taşıyor. Fazlasıyla agresif olarak nitelendirebileceğimiz hava girişleri, kanatlar ve her yere serpiştirilmiş karbon fiber ile modeli saatlerce inceleyebilir ve her dakikasında keyif alabilirsiniz. Füme üzerinde kullanılan parlak kırmızı detaylar ise herkesin hoşuna gitmeyebilir ama bu seviyede ilgi çekmeye hazır bir gövdenin de basit detaylar ile sunulmasını bekleyemezdik.

Kabinde ise göğüs ve modele özel kapı panelleri dışında taban halısı ve tavan döşemesi dahil herşey sökülmüş. Çıplak kabin oldukça agresif bir takla kafesi ile sarılmış. 5 noktalı emniyet kemeri ve kova koltuklar ile beraber model içinde oldukça güvende olduğunuzu söyleyebiliriz. En keyifli seçenek olmasa bile muhtemelen en hızlı seçenek olan direksiyon üzerindeki kulakçıklar ile önemli bilgileri sunan head-up display dikkatinizi tamamen sürüşe verebilmeniz sağlıyor.

Firmanın ralli geçmişine ve bunu kutluyor olmalarına rağmen, konsept model tamamen pist kullanımı için hazırlanmış. Tasarım detayları dışında ise modelin motor, şanzıman ve çekiş sistemiyle ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Mini daha önceki GP modellerinde olduğu gibi bu modeli de sınırlı sayıda üretecektir. Bununla ilgili en büyük ip ucu ise ön çamurluktaki numaralandırma gibi gözüküyor. Üretim versiyonunun konsept modele ne kadar benzeyeceği bilinmese de umarız ki çok uzak olmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin