Hidrojen yakıt sedanı ile ilk kez 2014 senesinde gün yüzüne çıkan araç, yeni konsept haliyle Tokyo Otomobil Fuarı için gün saymaya başladı bile.

Emisyon konusu gün geçtikçe otomobil üreticileri için bir kabus haline geliyor olsa da, daha temiz bir Dünya için elektrikli otomobil gibi sıfır karbon emisyon salınımı araçlara çoktan yatırımlar yapılmaya başlandı bile. Öyle ki İsviçre en geç 2050 yılı itibarıyla tamamen sıfır karbon emisyonu için hedef koymuş durumda. Amazon firması ise bunu 2030 olarak belirtiyor. Hal böyleyken otomobil üreticilerinin de bu konuda yatırım yapmaması neredeyse imkansız gibi. Toyota’da işte bunlardan bir tanesi ve de elektrik tarafında da ciddi yatırımları olan sayılı otomobil markalarından olduğunu belirtebiliriz.

2014 yılında tüm dünyaya tanıttığı hidrojen yakıt hücreli Mirai sedan ile çığır açan Toyota, 2019 Tokyo Otomobil Fuarı’nda sıfır emisyonlu yakıt hücreli elektrikli araç teknolojisini farklı bir boyuta taşıyan ikinci nesil Mirai konseptini sergileyecek. Yeni Mirai geliştirilen özellikleriyle birlikte yüzde 30 daha fazla menzil sunma hedefiyle tasarlanıyor.

Mevcut Mirai, temiz bir gelecek için sürdürülebilir hidrojen toplumunun ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak büyük bir ses getirmişti. Sadece su buharı salımı olan ve kolaylıkla yakıt dolumu gerçekleştirilen ilk jenerasyon Mirai, 500 km menzil sunmasının yanı sıra, pazara sunulduktan sonra 10 bin civarında satış adedi elde ederek dünya çapında hidrojen yakıt altyapısının oluşturulması adına aktif rol oynadı. Toyota, şimdi ise Tokyo Otomobil Fuarı’nda yeni Mirai’yi temsil eden konsepti paylaşmaya hazırlanıyor. 2. nesil Mirai konsepti, teknik özellikleriyle ve çarpıcı tasarımıyla daha da geliştirildi.

Toyota, Mirai’yi geliştirirken en kritik noktalardan biri olan verimlilik konusuna odaklandı. Sürüş menzilini yüzde 30 artırma hedefiyle yeni Mirai’nin, yakıt hücresi sistemini geliştirildi ve daha büyük hidrojen tankları yerleştirildi. Kabin ise modern ve konforlu bir görünümüyle, keyifli yolculuklar sağlayacak şekilde tasarlandı. Ortada yer alan 12.3 inç ekran ve gösterge paneli sürücü odaklı olarak tasarlandı. Yeni Mirai, beş kişilik oturma kapasitesine sahip olacak. 2020’de yola çıkması planlanan yeni Mirai ilk olarak Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da satışa sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Subaru ve Toyota elektrikli otomobil için güçlerini birleştiriyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin