Toyota, Lexus LS 500y’nin alt yapısını kullanarak bir araya getirdiği P4 ile otonom sürüşü bambaşka bir boyuta taşımaya hazırlanıyor.

Toyota, P4’ün sıra dışı özelliklerini bu ay içerisinde Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı’nda meraklılarının beğenisine sunuyor olacak. Geleceğin otonom sürüşü teknolojisi olacağını belirten marka yetkililerine göre P4, yeni çip teknolojisine ve yüksek dinamik aralığa sahip iki yeni görüntüleme sensörüyle donanmış. Radar sistemi, otomobilin etrafındaki yakın mesafeden algılama için optimize edilerek ayrıca, yeni tasarıma entegre sekiz tarama LIDAR (ışık algılama ve aralık) mekanizması dahil olmak üzere önceki araştırma araçlarının tüm sensörlerine de sahip olacağını belirtmekteler.

Bu arada LS 500h’nin özerk dönüşümünün şekillendirilmesi, Güney Kaliforniya’daki Toyota’nın CALTY Tasarım Araştırmaları tarafından gerçekleştirildi. CALTY’nin kıdemli baş tasarımcısı Scott Roller, “Özerk bileşenlerin tasarıma entegre edilmesi konusunda bütüncül bir yaklaşım izledik” açıklamasında bulunmuştur.

Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı’nda detaylarıyla meraklılarının beğenisine sunulacak olan otonom teknolojisi, gelecekte kendinden fazlasıyla söz ettireceğini marka tarafından kesin gözüyle bakılmakta. Açıkçası son zamanlarda elektrikli otomobiller ve otonom sürüşlerde ki performans geliştirmeleri konusunda muazzam bir haber akışı olmakla birlikte, aynı hızı ne yazık ki asfalt üzerinde yolda görmek ne yazık ki mümkün olmayabiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin