Japon Toyota’nın premium markası Lexus, RX modelini makyajladı. Tasarımından ziyade, kabin içerisinde yer alan detaylar oldukça şaşırtıcı.

Japon Takumi ustalarının el işçiliğinden ortaya çıkan Lexus araçlar, her zaman için ilgi odağı olmuş olsa da, ne yazık ki aynı ilgi ülkemiz topraklarında istenen noktaya ulaşamadı. Bunun başlıca sebebi elbette motor hacmi, ikinci el kaygısı. Üstelik Lexus Türkiye yakın zaman önce, ikinci elde satamazsanız eğer, kendilerinin satın alacaklarını belirtmesine karşılık, sanırım ön yargı bir türlü kırılabilmiş değil.

Elbette küresel pazar içerisinde kumsalda bir kum tanesi olmamızdan dolayı, Lexus Global’in çokta üzerimize düştüğü söylenemez. Çünkü elektrifikasyon ile birlikte, sahip olduğu Amerika pazarı en büyük silahı. Gerçi ticaret savaşları yeni yeni başlıyor, bundan sonrası biraz toz duman üstelik.

Konumuz olan Lexus RX modelini konuşacak olursak, ters L formundaki gündüz aydınlatmalar, incelen forma sahip led aydınlatmalar ve elbette genişleyen ön ızgara ilk dikkati çeken detayların başında geliyor. Ancak asıl değişim kabin içerisinde.

Artık Android Auto ve Apple CarPlay desteği veren multimedya ekranı standart olarak 8 inç gelirken, ek ücret ödenmesi durumunda 12.3 inç boyutlarında devasa bir ekrana araç sahipleri ulaşıyor olabilecek. Ünite konusunda önceki versiyonda olduğu gibi RX450h gibi yıllardır süre gelen elektrik ünitesi bu araçta da yer verilecek. Asıl dikkat çeken detay 6 silindire sahip 3.5 litrelik bir üniteye eşlik edecek olması. Japonlar performans ve verimlilik konusunda ciddi yatırımlar yapmaya devam ettiği çok açık. Bu yılın 3. çeyreğinde seri üretim bandına çıkacak aracın, ülkemiz cephesinde hatırı sayılır fiyatlarla yer alacak olması elbette kaçınılmaz olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin