Vision iNext öncesinde, Paris otomobil fuarı yaklaştıkça gün geçmiyor ki elektrikli otomobiller hakkında yeni bir bilgiye ulaşmayalım.

BMW Vision iNext’de önümüzdeki ay Paris otomobil fuarında gövde gösterisi yapacaklar arasında. Şuan resmi olarak concept haliyle karşımıza çıkıyor olsa dahi, gelecek seri üretim ile birlikte aşağı yukarı böyle bir tasarım ile karşılaşacağımızı belirtebiliriz.

Bmw’nin i3 ve i8’den kazanmış olduğu elektrik deneyimleri malum. İşte artık BMW X5  boyutlarına sahip diyebileceğimiz bu heybetli araç içinde, gelecekte SUV’lerinde elektrik pazarında çokça konuşulanlar arasında yer alacağı açık be net belirtiyor.

Aracın sıra dışı tasarımı herkesin dikkatini çekmeyi oldukça başarıyor. İnce aydınlatma grubu, daha yuvarlak ve devasa ön tampon ve kaput gövdesi ve elbette böbrek ızgaralar. Çift parçalı böbrek yerine, Jaguarlar da görmeye alışık olduğumuz tek parça devasa böbrek, gelecekte markanın yüzü olmaya aday. Bana soracak olursanız, açıkçası çokta beğendiğimi söylemem.

Araca yan profilden bakıldığında tartışılmasız en dikkat çekici detay, B sütunun olmaması. Her ne kadar fotoğraflarda yer almasa da, B sütunu olmaması nedeniyle aynı Rolls Royce yada Bmw i3’te olduğu gibi arka yolcu kapısının ters yöne açıldığını rahatlıkla belirtebiliriz. C sütunun oldukça kalın olduğunu ve Discovery/Velar görünümünde olduğunu da buradan iletmiş olalım.

Aracın arkasında ise, aynı ön aydınlatma grubunda olduğu gibi, minimalist stop grubu ilk dikkat çekici detaylardan. Kalın yuvarlak hatlı tampon kiti, aracın daha kaslı görünmesini sağlamış.

Aracın içi hakkında bir yorum yapmak ne kadar doğru bilinmez, çünkü Almanlar hiç bir zaman bu kadar sade kalamadılar. O nedenle muhakkak kokpitin elden geçeceğine ben kesin gözle bakıyorum. Yekpare sürücü ve multimedya ekranını sanırım bir çoğunuz Mercedes’in yeni iç kabin dizaynını çağrıştırmıştır.

Teknik veriler hakkında henüz resmiyet kazanmış bir değer yok elimizde. Paris otomobil fuarının biz takip edenler ve markalar için hem oldukça yoğun, hemde heyecanlı geçeceğine bence kesin gözüyle bakabiliriz.

Sizce markaların bu denli arka arkaya yayınlamış oldukları elektrikli otomobil projeleri sonrasında, uzun vadede Tesla’yı ne bekliyor derseniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin