Otomobil fuarı denildiğinde Renault’un concept araçları ile, dikkatleri ne denli üzerine çekmeyi başardığıyla ilgili Paris otomobil fuarı görüntülerinde kısa da olsa anlatmaya çalışmıştım.

Adeta gelecekten gelmiş gibi görünen araç, elbette kısa vadede her ne kadar hayatımızda yer alamıyor olacaksa da, bundan bir 50 sene sonra (iyimser) işlerin nereye gideceğini sanırım en iyi anlatan bu konuda Renault oluyor. Ultimo bu serinin ilk aracı değil, bunu öncelikle bilmek gerekiyor.

Renault EZ-Pro
Renault EZ-Go

 

 

 

 

 

Ailenin üçüncü ferdi olan EZ-Ultimo, maksimum 3-4 yolcu kapasiteli şehir içi tur, özel transfer yada özel anlar için Robo-araç olarak tanımlanmakta. Sürücüsüz yol alan araç, 4. seviye autonom olarak adlandırılan bir sistem sayesinde yol, hava, zemin,trafik yoğunluğu gibi bilgilerin işlenmesi ile A noktasından B noktasına kusursuz bir yolculuk yaşanmasını amaçlıyor. Kabin içerisinde Neo-Retro tarz olarak ifade edildiği bir yaşam alanı karşılıyorken, kabin içi aydınlatmaları ve araç içerisinde ayrıca otel rezervasyonlarınız başta olmak üzere, tüm ihtiyaçlarınız için bir concierge hizmeti alınabileceği bir diğer detaylardan. Araca genel olarak aslında yürüyen bir private lounge ifadesinde bulunsak sanırım yanlış olmaz. Son olarak elbette elektrikli olan bu yeni nesil limuzinin bataryaları, 3.88 metre olan aks mesafesi ile aracın tam ortasında konumlandırılacağı Renault yetkilileri tarafından belirtilen bir diğer detay.

Renault EZ-Ultimo’nun yer aldığı Vlog bölümü;

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin