Değişiklikler herkesi mutlu etmeyebilir

Skoda, B sınıfındaki temsilsici Fabia’nın makyaj detaylarını Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde internet üzerinden duyurdu. Modelde yapılan değişiklikler oldukça kısıtlı. Görsel değişiklikler belki hoşunuza gidecektir ama kaputun altında yer alan motorlar ile ilgili yapılan değişiklikler canınızı sıkabilir.

Fabia’yı yakından tanıyanlar yenilenen far ve stop gruplarını farkedecektir. LED farlar biraz daha sertleştirilerek Fabia’nın görüntüsü agresifleştirilmiş. Tabi farlar ile beraber tamponlar üzerinde de ufak değişiklikler yapılmış. Ayrıca Fabia ilk kez 18 inç jant opsiyonunu sunuyor ama sadece hatchback versiyonunda.

Kabinde artık 6.5 inçlik dokunmatik ekranın standart olarak sunuluyor ve Bluetooth, sd kart ve USB bağlantıları ile beraber geliyor. Apple CarPlay, Android Auto ve MirrorLink gibi özellikler için ise tabiki donanım seviyesini yükseltmeniz gerekiyor. Yeni döşeme ve trim seçeneklerine, arka yolcular için sunulan çift USB çıkışı ve tablet tutucu gibi detaylar eşlik ediyor.

Teknoloji tarafında güncel Fabia’ya göre daha güçlü olan LED farlar uzun far asistanı gibi özellikler de sunuyor. Ayrıca kör nokta uyarı sistemi ve çapraz trafik asistanı gibi özellikler şehirli hatchbackimizi daha güvenli hale getiriyor.

Gelelim asıl büyük haberin yer aldığı kısma; motor seçenekleri. Skoda, Fabia’da artık sadece 1.0 litrelik 3 silindirli motor seçeneklerini sunacağını duyurdu. Yani dizel, 1.2 TSI, 1.4 TSI veya yeni 1.5 TSI seçeneklerden hiç biri Fabia’da sunulmayacak. Yeni benzinli motorların verimlilik açısından dizel motorlara denk olduğunu düşünen Skoda, yeni Fabia için böyle bir yol izlemiş.

Peki tüm Fabia’lar tek tip motora mı sahip olacak? Hayır. 4 farklı motor seçeneğinin tamamı 1.0 litre hacme sahip olsa da güç farkı oldukça fazla. Atmosferik MPI motorlar 60 ve 75 Hp olarak 2 farklı güç seviyesinde sunuluyor. Turbo beslemeli TSI’lar ise 95 ve 110 Hp olarak iki seçeneğe sahip. DSG seçeneğini ise bu 4 motordan en güçlü ve aynı zamanda en pahalı olan 110 beygirlik versiyonda sunuluyor.

Makyajlı Fabia’nın Türkiye donanımlarının ve fiyatlarının ne olacağını henüz bilmiyoruz. Dizel motorları listeden çıkarması ülkemizdeki satışlarını etkileyecektir ancak uygun fiyatlar ile sunulursa pazardaki payını koruyabilir. Tabi DSG seçeneğinin 110 Hp ile sınırlandırılması da bir diğer problem olabilir. Skoda’nın bu kararı ile ilgili görüşlerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin