2025’e kadar Toyota ve Lexus ürün gamının tamamı elektrik seçeneği sunacak

Toyota, Lexus’ta ve kendi ürün gamında bulunacak 10 adet yeni tamamen elektrikli modeli 2020’ye kadar tanıtacağını duyurdu. Bu elektrik hareketi, 2025’e kadar bütün modellerin bir şekilde elektrik seçeneğine kavuşmasıyla devam edecek.

Tüm firmalar bir şekilde modellerinde hibrit veya tamamen elektrikli seçeneklere yer vermeye başladılar. Pek çok firmadan Toyota’nınkine benzer açıklamalar duyuyoruz. Bunun içinde Porsche gibi spor otomobil markaları bile bulunuyor. Ama Toyota’nın Prius ile bu akımın başında bulunan firmalardan biri olduğunu unutmamak gerek.

Yeni tanıttıkları bu iki aşamalı planla da çok düşük emisyon değerlerine sahip modeller hazırlamayı planlıyorlar. Bu durum onlara pek çok ülkede satış konusunda büyük avantaj sağlayacaktır. Öyle ki 2030’a kadar yaklaşık 5.5 milyon elektrik destekli ve 1 milyon kadar da 0 emisyon değerine sahip otomobil satmayı planlıyorlar.

Diğer taraftan Toyota’nın ismini başta Prius veya ülkemizde Yaris, CH-R gibi hibrit otomobillerle sık sık duysak da, tamamen elektrikli seçenekler firmanın ürün gamında bulunmuyordu. Firma bu yeni modelleri öncelikle Çin pazarında tanıtıp devamında Japonya, Avrupa ve Amerika pazarlarına yaymayı planlıyor.

Hibrit ve plug-in hibrit tarafında ise, ikinci nesil Toyota hibrit sistemine sahip modeller gelmeye devam edecek. Toyota, bazı modeller için daha güçlü hibrit sistemler üzerinde çalışırken, aynı zamanda daha ucuz modeller için daha basit sistemler hazırlamaya çalıştıklarını söylüyor. Yani ürün gamının tamamı için daha iyi hibrit seçenekler yolda.

Toyota’nın bu elektrik hareketinin temelinde ise yeni katı hal batarya (solid-state battery) teknolojisi bulunuyor. Firma bu teknolojinin lityum-ion bataryalara göre daha küçük, daha fazla enerji yoğunluğuna sahip ve aynı zamanda maliyet açısından daha verimli olacaklarını düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin