2 litre hacimle 3.2 litrelik Duratorq’tan daha fazla güç

Ford’un ünlü F150 Raptor modelinin altında yer alacak yeni Ranger Raptor tanıtıldı. Tıpkı büyük abisi gibi fabrikadan off-road’a hazır bir şekilde çıkan performans pikapı, abisinden çok şey öğrenmiş gibi gözüküyor. Ama korkmayın kaputun altında vergi mağduru olacak devasa bir hacim bulunmuyor. Tabi model ülkemize gelirse…

Ranger Raptor, yeni bir 2 litrelik dört silindirli turbo dizel motor taşıyor. 210 Hp güç ve 500 Nm tork üreten motor bu performansını çift turbolarına borçlu. Motordan elde edilen güç 10 ileri otomatik şanzıman ile tabiki dört tekere iletiliyor. Dört silindirli dizel Raptor olur mu demeyin. Bu motor Ranger’da sunulan 3.2 litrelik Duratorq motordan 14 Hp ve 30 Nm daha güçlü.

Yeni Ranger Raptor, büyük ölçüde Avustralya’da geliştirilmiş. Ford’un Amerika’daki Raptor takımından bolca destek alınmış. Fox amortisörler ve coilover Watts Link tipi süspansiyon sistemi Ranger Raptor’ın ilk detayı. 17 inçlik jantlar BF Goodrich lastiklere sarılmış ve 332 mm ön ve arka fren disklerini gizliyorlar. Aracın yüksekliği 28.3 cm’e çıkarılmış ve gövdenin altı yeni koruma panelleriyle kapatılmış. Büyük Raptor’dan alınan Baja modu; gaz tepkisi, vites değişim noktaları, 4×4 sistemi ve mekanik kilit, ABS sistemi ve turbo basıncı üzerinde değişiklikler yaparak asfalt dışında optimum performansı almanızı sağlıyor.

Genel olarak daha büyük ölçülere sahip olan Ranger Raptor’ın daha heybetli durduğu aşikar. Yeni ön tampon sağlamlık için direk şasiye bağlanmış ve LED sis lambaları yerleştirilmiş. Daha geniş olan lastikler için çamurluk eklentileri yapılmış. Kabinde kırmızı çizgiye sahip direksiyona ve yeni spor koltuklara yer verilmiş.

Avustralya’da geliştirilen model firmanın Tayland’daki fabrikasında üretilecek. Modelin Avrupa pazarına ve ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli değil. Ancak 2 litrelik motoru ile ülkemizde kendisine güzel bir müşteri kitlesi bulabilir gibi gözüküyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin