Elden ele gezen Nürburgring rekorlarında bu hafta…

Bir kaç hafta önce Nürburgring’de çalışırken gördüğümüz XE SV Project 8‘in amacı belli oldu. Rekor için çalışan yeni super sedan büyük bir farkla rekorun yeni sahibi oldu. 7 dakika 21.23 saniye ile önceki rekorun 11 saniye altında olan XE, tacı Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio’dan almış oldu.

Sedan rekoru demişken, tabi ki seri üretim modellerden bahsediyoruz. 300 adet ile sınırlı olacak, XE SV Project 8’in ne kadar seri üretim olduğu tartışılır ama 7 dakikanın altında tur atan, ralli spec 600 beygirlik bir WRX STi olmadığı aşikar. Ama Alfa Romeo, Jaguar’ın bu kadar sınırlı sayıda üretilecek olmasına itiraz eder mi ya da aynı yolu izleyerek sınırlı üretim bir versiyonla tekrar rekoru almaya çalışır mı ilerleyen günlerde göreceğiz.

Giulia ile XE’nin aralarındaki göze çarpan tek fark üretim sayıları değil. fiyat açısından da aralarında nerdeyse bir uçurum bulunuyor. XE SV yaklaşık 200 bin dolar fiyat etiketiyle koleksiyonerlerin garajında yıllanacakken, Guilia 100 bin dolar civarındaki fiyatıyla ‘günlük’ kullanımı hedefleyen bir sedan olarak hayatına devam ediyor. Uzun lafın kısası evet Jaguar XE SV Project 8 Nürburgring’deki yeni en hızlı ‘seri üretim’ sedan olabilir ama yine de Alfa Romeo Guilia Quadrifoglio’nun da ne kadar iyi olduğunu unutmamalıyız.

Jaguar XE SV Project 8’in diğer detayları için önceki haberimizi okuyun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin