Hyundai’nin yeni 7 koltuklu SUV aracı Palisade, Los Angeles otomobil fuarında tanıtıldı.

Öncesinde araç hakkında kısaca bilgiler vermiş olduğum üzere, okumayanlar için Hyundai Palisade’nin öncelikle ne anlama geldiğini merak edenler için hatırlatma yapmak gerekirsek, Palisade; Güney Kaliforniya’da varlıklı ve güzel bir mahallenin adı olarak tanımlandırılıyor.

Aracın tasarımına bakacak olursak, öncelikle göze çarpan en dikkat çekici detay elbette, aracın önünde yer alan ve oldukça büyük olan ızgara yapısı. Ayrıca, parçalı led aydınlatma grubu, geniş çamurluklar ve 20-inc lastik ebatları neticesinde, araç oldukça iri ve güven verici bir tasarıma sahip olduğu izlenimi yaratıyor. Yine aynı şekilde aracın 3 sıra 7 koltuklu olması, C sütunun yapısında da hareketlenmelere neden olmuş. Öyle ki, C sütunu itibarıyla aracın arka dingile doğru nasıl uzadığını fotoğraflardan dahi net bir şekilde seçebiliyorsunuz. Nitekim aracın kabin içi arka koltuk görüntüleri de, yaşam alanları hakkında bonkör davranılmış olduğu izlenimi yaratmakta. Aracın arkasına baktığımızda, bana biraz Toyota Land Cruiser izlenimi yarattı. Açıkçası yorumu burada size bırakıyorum.

Kabin içerisine geçtiğimizde ise, yine bizi şaşırtmayan Hyundai direksiyonu inanılmaz bir şekilde bu araçta da karşımıza gelmiş durumda. Diğer bir taraftan en sonra Honda Civic Dizel versiyonda karşıma çıkan, düğme fonksiyonlu vites ünitesi bu araçta da sunulmuş durumda. O zamanda söylediğim gibi, biraz daha eski kafada olmam nedeniyle, ele avuca gelen vites ünitesi, her zaman için benim çok daha hoşuma gitmiştir.

Ayrıca araç, çeşitli görünüm modları ve farklı sürüş modu aydınlatması sunan 12,3 inçlik tam dijital TFT merkezi gösterge paneli ile birlikte 10.25 cm’lik geniş bir dokunmatik ekrana sahip. Palisade ayrıca yolculara odaklanmış, kısmen dağınık veya tamamen dağınık bir hava akışı sağlayabilen, endüstride bir ilk olan yeni bir çatı havalandırma difüzörü tasarımına sahiptir. Bu yeni difüzör havalandırma tasarımı, daha sessiz arka klima hava akışı, serbest çalışma, daha düzgün hava dağılımı ve arzu edildiğinde odaklanmış hava akışı için olanak sağlamaktadır.

3.8 Litrelik V6 motora sahip Palisade 291hp güce sahip ve bu güc yere AWD HTRAC ile 4 tekerden yere aktarımı gerçekleşmekte. Ayrıca Palisade, yüksek gerilme mukavemeti sağlamak için kilit süspansiyon ve çarpışma bölgelerinde Gelişmiş Yüksek Dayanımlı Çelik (AHSS) stratejik kullanımı ile çok sert bir yapıya sahip olduğu belirtiliyor. Şanzıman tarafında ise bu motor hacmi karşısında tekrar bir revizyona gidilmeyecekse, 8 kademeli CVT şanzımanın eşlik ettiği belirtilmekte.

Ülkemizde yer almayacak bir çok araçlar listesinde bugünde Palisade’yi elimden geldiğince sizlere aktarmaya çalıştım. Görünen o ki, motor hacmine göre ülkemizde vergilendirme konusu devam ettiği sürece, bu tip otomobillere uzaktan bakmaya ne yazık ki devam ediyor olacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin