Yeni tasarım, yeni platform…

Toyota, New York Otomobil Fuarı’nda tamamen yeniledikleri RAV4’ü tanıttı. Özellikle Kuzey Amerika piyasasındaki büyük başarısıyla beraber 2017 yılında 800 bin adetin üzerinde satılan RAV4, “Dünyanın en çok tercih edilen SUV modeli” olma ünvanına sahip. Bu rakamın sadece 400 binin Amerika’da satılmış olması, Amerikalıların modeli ne kadar çok sevdiğinin en önemli göstergesi.

Yeni jenerasyonunda Toyota’nın yeni TNGA platformuna geçiş yapan RAV4’ün, boyu bir miktar kısalmasına rağmen aks açıklığı arttırılmış. Artan aks açıklığı ve genişleyen gövde ile daha geniş iç hacme kavuşan RAV4, önceki modelden biraz daha kısa olmasına rağmen yeni tasarımı sayesinde çok daha maço ve büyük gözüküyor.

Teorik olarak artan aks açıklığı ona yolda daha oturaklı bir sürüş ve konfor sağlarken, kısalan tekerlekten sonraki tampon boyları sayesinde off-road kabiliyetleri de artmış olmalı. Tabiki kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu RAV4’ü asfalt zeminden hiç ayırmamaya devam edecekler. Yeni AWD sistemi sayesinde RAV4, motor gücünün yarısını arka tekerlere aktarabiliyorken sağ ve sol tekerler arasında da yönlendirme yapabiliyor. Ayrıca gerek olmadığı durumlarda da arka tekerleri tamamen sistemden ayırarak verimliği arttırmayı hedefliyor.

Gelelim neden RAV4’ün Amerika’da 400 bin adete ulaşıp, Dünya çapında 800 bin adeti bulup Türkiye’de neredeyse hiç adının duyulmamasına. Bunun nedeni çoğunuzun tahmin edebileceği gibi kendisinin vergi mağduru modellerden olması. Sunduğu 2 ve 2.5 litrelik motorlar nedeniyle ülkemizde ciddi miktarda vergi mağduru olan model kendisinden çok söz ettiremiyor.

Yeni jenerasyonunda da 2.5 litre 4 silindirli motor ile hibrit olarak ve 2 litrelik motoruyla normal benzinli olarak satılacak olan RAV4 ülkemizde vergi mağduru olmaya devam edecek. Kuzey Amerika piyasasındakiler ise Toyota dayanıklılığı ve güvenilirliği ile RAV4’ü yüz binlerce adet satın almaya devam edecekler, yorum sizin…

Türkiye’deki otomobil fiyatlarının neden bu kadar pahalı olduğunu anlattığımız videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin