306 HP ile yetinemeyenler için

Civic Type-R başlı başına oldukça etkileyici bir otomobil. Fabrika çıkışı sunduğu 306 HP güç ve 395 Nm tork, onu 0’dan 100’e 5.4 saniyede çıkarmakla kalmıyor, zemine tutunabildiği her koşulda bir roketin içindesiniz gibi hissetmenizi sağlıyor. Ama otomobil kullanıcılarının her zaman daha fazla güç istediği gerçeği ise hiçbir zaman göz ardı edilemez.

Bu ihtiyacı en iyi bilen firmalardan biri olan Hondata, hazırladığı FlashPro kiti ile Type-R kullanıcılarının gönlünü çalmayı hedefliyor. Bilmeyenler için Hondata firması, çok uzun süredir bir çok modifiyeli Honda’nın kalbinde yatan firmadır. Kite dönecek olursak yaklaşık 700 dolarlık fiyat etiketine sahip olan kit, kullanıcılara birden fazla yazılım arasında değişiklik yapma imkanı sunuyor.

Otomobilinize yaptığınız modifikasyonlara göre seçtiğiniz yazılım ile 300 beygirlik motordan daha fazla güç alabiliyorsunuz. Hondata, tamamen orijinal Type-R üzerinde yaptığı dyno testlerinde 91 oktan yakıtta ekstra 33 HP güç ve 50 Nm tork, 93 oktan yakıtta 47 HP güç ve 92 Nm tork elde etmiş.

Öncelikle Amerikan oktan hesabının Avrupa’daki oktan hesabından biraz farklı olduğunu söylememiz gerekiyor. Amerika’da satılan 91 oktanlık pompa benzini Avrupa’da 95 oktana, 93 oktan ise 98 oktana denk geliyor. Bu bilgiyi verdikten sonra Type-R’a geri dönecek olursak ulaştığı 340-350 HP gibi güç rakamları onu en dişli rakiplerinden biri olan Focus RS’in 350 beygirlik gücüne kısmen eşitliyor. Sadece bir yazılım için oldukça iyi bir başarı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin