Japon markanın yeni spor coupé modeli 3.0 litrelik V6 motoruyla Toyota Supra’ya rakip olacak.

Nissan, 370Z’nin yerini alacak spor modelini nihayet tanıttı. Resmi adı Nissan Z olarak açıklanan araç, 1969’da tanıtılan Datsun 240Z’nin başlattığı geleneğin en yeni temsilcisi oldu.

Toyota Supra ve yeni BMW 2 Serisi Coupe gibi araçlara rakip olarak dizayn edilen Nissan modeli şu an için Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya pazarı için duyuruldu. Daha sıkı emisyon regülasyonları dolayısıyla yeni Z’yi Avrupa’da görmeyi beklemiyoruz. Dolayısıyla Nissan Z, Türkiye pazarında da yer almayacaktır.

Gücünü çift turbo beslemeli 3.0 litrelik V6 motordan alan yeni Nissan Z, tahmin edildiği gibi 400 bg üretebiliyor. Azami tork değeri 475 Nm olan Japon spor coupé, yerini aldığı 370Z’den %30 oranında daha güçlü ve en yakın rakiplerinden sayabileceğimiz BMW M240i’den de 31 bg daha fazla güç sunuyor.

Motorun sağladığı bu güç ve tork arka tekerleklere iletiliyor. Opsiyonel olarak 9 ileri otomatik şanzımanla donatılabilen Nissan Z standart olarak 6 ileri vites kutusuyla geliyor. Karbon tahrik miline sahip otomobilin manuel şanzımanlı versiyonunda devir yakalama (rev-match) özelliği de var.

370Z’ye göre daha rijit bir gövdeye sahip olan yeni Nissan Z, daha geniş çaplı amortisör parçaları ve yeni çift salıncaklı ön süspansiyonun yanı sıra artırılmış caster açısı yardımıyla selefine göre hem daha iyi bir yol tutuş hem de daha iyi düzlük stabilitesi sunacak. Ön lastikleri de genişleten Nissan, buradan da %13 oranında viraj performansı çıkarmış.

Elektrik destekli direksiyon sistemine sahip olan yeni Z’nin Performance modelinde ise mekanik limitli kaydırmalı diferansiyel standart donanıma konulmuş. Otomatik şanzımanlı modellerde Standard ve Sport adında iki sürüş modu içeren yeni Z, hırçın ayarlarında daha keskin gaz tepkisi, daha ağır direksiyon ve artırılmış motor sesi sunuyor.

Z Proto konsepti gibi geçmiş Z modellerine göndermeler yapan tasarımda ise yarım daire LED farlar Japonya’ya özel 240ZG’ye selam verirken V formlu kaput çıkıntısı da orijinal Z’ye atıfta bulunan bir diğer detay.

350Z ve 370Z’deki C sütunu çevresi çıkıntıları taşıyan yeni Z’nin stop lambaları ise 1980’lerde ve 1990’larda satılan 300ZX (Z32) modelinden izler taşıyor. Spor coupé modelinin kapı kolları da 370Z’den alınırken C sütunundaki Z logosu, 240Z düşünülerek oraya yerleştirilmiş.

Tabii ki Nissan Z tamamen nostaljik detaylardan oluşmuyor. Aerodinamik çalışmalarda GT-R’ın gelişim programından çıkarılan derslerden yararlanan yeni Z, downforce sağlayan spoylere ve ön splitter’a sahip.

Kabin ise olması gerektiği ölçüde dijital. Boyutu 12.3″ olan dijital gösterge paneline 8 inçlik bir multimedya ekranı eşlik ediyor. Japon yarış efsanesi Tsugio Matsuda’nın danışmanlık yaptığı kokpit tasarımında öne çıkan bir diğer detay ise 240Z’nin hava yastığı taşımayan direksiyonunun modernize edilerek yeni Z’ye eklenmesi olmuş.

ABD’de Sport, Performance ve Proto paketleriyle satılacak olan yeni Nissan Z’nin lansmana özel donanım seviyesi olan Proto’da 19″ çapında bronz renkli alaşım jantlar, sarı süslemeler ve Performance’da sunulan limitli kaydırmalı diferansiyel bulunuyor. Japon marka, bu paketten sadece 240 adet üretecek.

Yeni Nissan Z’nin fiyat olarak Toyota Supra 2.0 ile 3.0 arasına yerleşmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin