2 litrelik 4 silindirli turbo motor Mercedes’ten alınacak

Nissan’ın spor otomobil serisi olan Z modelleri, çok uzun bir geçmişe sahip. 2019 yılında 50. yılını kutlayacak olan ilk model 240Z’in anısına yeni bir model hazırlamayı düşünen Nissan, aynı zamanda yeni Supra’nın baskısını da üstünde hissediyor. Bunun için elini oldukça kuvvetlendirmeye çalışan Nissan, Mercedes ile çalışma kararı almış gibi gözüküyor.

Renault-Nissan Grubu ve Mercedes arasında hali hazırda çeşitli ortaklıklar bulunuyor. Dolayısıyla bu haber çok da anlamsız değil. Söylentilere göre Nissan, yeni Z modelinde Mercedes’in hem alt yapısını hem de 4 silindirli motorlarını kullanacak. Giriş seviyesindeki 2 litrelik turbo 4 silindirli motor Mercedes’ten gelecekken, tepede bulunacak 3 litrelik turbo V6, Infiniti modellerinden alınacak. 300 ile 400 Hp arasında değişen farklı uygulamaları bulunan bu motorun yeni Z modelinde en az 400 Hp olması bekleniyor.

Nissan yetkilileri yeni Z modelinin geleceği konusunda gayet açıklardı ama net bir takvim hiçbir zaman belirtmediler. Özellikle firma yetkililerinin yeni Z modelinin düşük öncelikli olduğunu söylemelerinde sonra, yeni modelin 2019’a yetişecek olması büyük bir soru işareti. Ancak yeni Supra’nın gelişi ve 240Z’nin 50. yılı yetkililerin fikrini değiştirmiş olabilir. 370Z’nin de uzun süredir satışta olduğunu ve popülerliğini artık kaybettiği göz önüne alındığında neler olacağını görmek için biraz daha beklememiz gerekecek gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin