Muhtemelen sizin arabanızdan daha hızlı

Honda; motorsikletten otomobile, uçaktan bahçe araçlarına kadar pek çok alanda adından söz ettiren bir firma. Bu çok yönlülüğünü kendi avantajına kullanmayı seven firma geçtiğimiz yıllarda, hazırladıkları ilk Mean Mower ile dünyanın en hızlı çim biçme makinesi olmuştu.

2013’te ortaya çıkan ‘Mean Mower’ firmanın BTCC partneri Team Dynamics ile beraber hazırlanmıştı. O dönemde 187 km/s hıza ulaşabilen yüksek performanslı çim biçme makinesi, gücünü Honda VTR Firestorm’dan alınan 1 litrelik motorsiklet motorundan alıyor.

Çeşitli eklentiler ile güçlendirildikten sonra 109 HP güce sahip olan Mean Mower, çok güçlü gözükmese de kendisinin ufak bir çim biçme traktörü olduğunu hatırlatalım. Bu güç önceki Guinness Dünya Rekoru’nu 48 km/s farkla kırarak 187 km/s’lik yeni rekora sahip olmasını sağlamıştı.

Honda’nın rekoru geçtiğimiz yıllarda elinden alındı. Bu nedenle tekrar çalışmalara başlayan firma Mean Mower’ın ikinci jenerasyonu ile tekrar karşımızda. İlk jenerasyonun devamı olarak tanıtılan Mean Mower Mk. 2 bu sefer gücünü 1 litrelik 4 silindirli motordan alıyor. CBR1000R Fireblade’den alınan motor 189 Hp güce ve 114 Nm torka sahip.

Honda yeni modelin 215 km/s hıza ulaşabileceğini düşünüyor. Bu rakamın şu an yollardaki pek çok binek otomobilden fazla olması modelin ne kadar ciddi bir çalışma olduğunu gösteriyor. Denemeler sırasında direksiyonda ise eski İngiliz karting şampiyonu Jessica Hawkins bulunacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin