Dizel seçenekler yavaş yavaş piyasadan çekilecek

Nissan yavaş yavaş Avrupa’daki dizel satışlarını durduracak. Öyle şey mi olur diyorsanız, bilginin Reuters’a konuşan firma yetkilisi tarafından doğrulandığını söyleyerek haberimize başlayalım.

Öncelikle Nissan, Avrupa pazarından bahsederken ülkemizi bu pazara dahil ediyor mu bilmiyoruz. Çünkü bu hareketin nedeni olarak, benzinli ve hibrit otomobillerin vergi avantajlarını ve belli şehirlerde dizellere getirilen yasakları gösteriyor. Ülkemizde henüz dizel otomobillerin belirgin bir vergi dezavantajı bulunmuyor. Bu nedenle bir süre bu değişikliğin dışında tutulabiliriz.

Diğer üreticilerin de bu yönde ilerlediğini söyleyen Nissan sözcüsü, dizellerin adım adım dışlandıklarının farkında olduklarını ama birden ve kısa vadede sona ermeyeceğini düşündüklerini aktardı. Bu nedenle hala talep eden müşteriler için bir süre daha modern dizel seçenekleri sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Nissan, şu anda Fransız partneri Renault tarafından üretilen dCi motorları kullanıyor. 1.5, 1.6 ve 2.0 litrelik seçeneklere sahip olan dCi motorlar pek çok modelin kaputunun altında bulunuyor. Bolca rağbet gören bu motorların adım adım eksilecek olması markanın satışlarını nasıl etkileyecek henüz bilmiyoruz. Ancak Avrupa genelinde dizel satışlarının hızla düşüyor oluşu göz önünde alındığında Nissan’ın bu hareketi oldukça mantıklı gözüküyor. Tek yapmaları gereken oluşan açığı benzinli ve hibritli seçeneklerle güzel bir şekilde doldurmak.

Sizce firmalar dizelden vazgeçerek doğru bir yol izliyorlar mı? Ülkemizde ilerleyen günlerde dizel otomobillerin vergileriyle ilgili bir değişiklik yapılır mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin