Dış görünüşündeki değişiklikler küçük olsa da, kaputun altında büyük bir değişiklik yatıyor.

Öncelikle bu değişikliklerin şimdilik sadece Amerika piyasası için geçerli olduğunu söyleyerek başlayalım. İlk bakışta modelin güncel Mazda6’dan çok farklı olmadığını düşünebilirsiniz ama değişikliklerin çoğu detaylarda gizli, özellikle kaputun altında. Mazda’yı hep atmosferik motorlardaki ısrarıyla biliriz ama Amerika’daki yüksek hacimli motorlara karşı pes etmiş olsa gerek ki Mazda6’ya bir turbo seçenek eklemişler.

Evet yanlış duymadınız, Mazda sonunda rakiplerine göre en büyük eksiği olarak nitelendirebileceğimiz güçlü motor eksiğini kapatmaya karar vermiş. Ama hemen heyecanlanmayın bu motorun ülkemize gelmesi imkansız gibi gözüküyor. Neden mi? Tabi ki vergiler. SKYACTIV_G 2.5 T olarak anılan motor, isminden de anlayacağınız gibi 2.5 litre hacme sahip 4 silindirli turbo bir ünite. Mazda’nın dev SUV’u CX-9’dan taşınan bu ünite 250 Hp güç ve 420 Nm tork üretiyor.

Bu motorun detayları bizim için çok önemli olmasa da, Mazda’nın bu yönde attığı adımların devamı Avrupa ve Asya pazarları için de farklı küçük hacimli motorlarla gelebilir. Ayrıca Mazda, bu motoru sadece ülkemizde değil Avrupa pazarında da sunmuyor. Sadece 2 ve 2.2 litrelik motorlarla pazarda olan Mazda, hem daha küçük hacimli hem de CO2 emisyonu daha düşük motorları pazara sokabilir. Ama çok da ümit vermek istemeyiz.

Konsolda artık dikişli deri döşeme bulunuyor

Motorla ilgili umut parçaları dağıttıktan sonra diğer büyük değişikliğin olduğu yere geçelim. Kabin. Kabinde direksiyon ve bir kaç trim parçası hariç her şey yenilenmiş. Tekrardan tasarlanan konsol artık daha geniş gözüküyor ve kullanılan materyallerin kalitesi de kesinlikle sınıf atlamış. Listenin tepesinde yer alacak olan modellerde, Sen ahşap, Nappa deri ve UltraSuede NU gibi materyaller kapı, koltuk, konsol ve trim parçalarında kullanılmış. Bunların hepsi bir Mazda için oldukça büyük adımlar.

Etrafınızı saran lüks materyallerden keyif almanız için oturduğunuz koltuğun da bir o kadar rahat olması gerekir. Güncellenen koltuklar daha fazla destek ve havalandırma opsiyonu içeriyor. Teknolojik olarak bolca güncelleme içeren yeni Mazda6, 360 derece kamera sistemi, 8 inçlik yeni ekran, dur-kalk fonksiyonlu adaptif hız sabitleyici, silecek buz çözücüleri, head-up display ve 7 inçlik TFT ekran opsiyonu sunuyor.

Dışarıdaki değişiklikler ise oldukça kısıtlı. Ön yüzde yeni ızgara ve güncellenmiş LED farlar bulunuyor. 17 ve 19 inçlik yeni jantlar da listeye katılanlar arasında. Bunlarla beraber gövdenin altında, süspansiyon ayarları yenilenmiş ve NVH seviyelerini azaltacak ayarlamalar yapılarak otomobil daha rafine hale getirilmiş.

Mazda, yaptığı değişiklikler ve sunduğu opsiyonlarla beraber bir üst segmente atlamaya çalışıyor gibi gözüküyor. Toyota ve Nissan gibi üst segmentte markası bulunmayan Mazda, Mazda6 ile Lexus ve Infiniti gibi markalara rakip olmaya çalışıyor gibi gözüküyor. Bu değişikliklerin ne kadarı Avrupa pazarına yansıyacak henüz bilinmiyor. Umarız ki artan malzeme kalitesiyle beraber eklenecek küçük hacimli bir motor ülkemize gelir ve makul bir fiyat etiketine sahip olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin