Daha büyük bataryaları ve roadster deneyimiyle i8 artık daha çekeci

Önce sıkıcı kısmı halledip sonra i8 Roadster’ın açılan tavanından bahsetmeye başlayalım. Roadster’ın gelişiyle beraber Coupe versiyon da güncellendi. Daha büyük bataryalar ve yeni eDrive sistemi ile modeller artık daha fazla menzil ve daha fazla güç sunuyorlar.

1.5 litrelik 3 silindirli turbo motor 228 beygirden 231 beygire çıkarılmış. Çok ciddi bir fark değil mi? Elektrik motoru 131 beygirden 143’e çıkarılmış ve kombine güç 374 beygire ulaşmış. Artan güçle beraber Coupe versiyon 4.2 saniye, Roadster ise 4.4 saniye 0-96 km/s hızlanma değerine sahip olmuş. Maksimum sürat ise 250 km/s ile sınırlandırılmış.

Batarya paketleri 7.1 kWh’tan 11.6 kWh’a yükseltilmiş. Sadece elektrik ile ulaşılabilen maksimum sürat 70 km/s’ten 105’e yükselmiş. eDrive modunda ise bu sınır 120 km/s’e kadar çıkabiliyor. Elektrik menzili ise iki model için de yaklaşık 55 km olarak açıklandı.

Bu bilgileri paylaştıktan sonra yeni E-Copper rengi ile tanıtılan i8 Roadster’a geçelim. Eklenen soft top, 50 km/s’a kadar hızlarda hareket halindeyken de 16 saniyede açılabiliyor. Kumaş tavan normalde arka koltukların bulunduğu yerde konumlanıyor ve bu nedenle artık i8’in arka koltukları yerinde bulunmuyor. Muhtemelen herkesin mont, çanta gibi eşyalarını taşımak için kullandığı arka koltukların yerine, tavan bölmesi ile koltuklar arasında yer alan depolama alanı eklenmiş.

Tasarımda da ufak değişiklikleri unutmayan BMW, kaputu alçaltmış, daha geniş böbrekler eklemiş ve tasarım amaçlı olmasa da tamamen düz bir alt gövde eklenmiş. Soft top ile beraber gelen çerçevesiz kapılar ise kesinlikle güzel birer detay. Yukarıda da söylediğimiz gibi yeni eklenen E-Copper rengi hem Coupe, hem Roadster için sunulmaya başlandı. Standart olarak sunulan 20 inç jantlar ise yaklaşık 1 kg kadar hafifletilmiş.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin