Koenigsegg Agera RS, 447 km/s ile rekorun yeni sahibi.


Gözler Hennessey Venom F5’in, 480 km/s iddialarındayken Koenigsegg rekor ile ortaya çıktı. Ortalama 447 km/s ile rekoru kıran Agera RS, Dünya’nın en hızlı üretim aracı oldu. Guinness şartları gereği ters yönlerde iki geçiş yapıldı. Bütün veriler Racelogic tarafından kaydedildi. Nevada’da yapılan denemelerde, otomobilin direksiyonunda Koenigsegg fabrika pilotu Niklas Lilja bulunuyordu.

Geçtiğimiz aylarda Chiron’un 0-400-0 km/s rekorunu kıran Koenigsegg, Bugatti elinde tuttuğu bir diğer rekoru daha almış oldu. Las Vegas ve Pahrump arasında kapalı bir yolda yapılan denemelerde önceki rekorda olduğu gibi Agera RS kullanıldı. İsveçli firmanın deneme için özel izin aldığı söyleniyor.

Önceki rekor 431 km/s ile 2010’da Bugatti Veyron Super Sport’un elindeydi. Rekor Bugatti’nin test şoförü Pierre Henri Raphanel tarafından, Volkswagen Grubu’nun Ehra-Lessien test pistinde kırılmıştı.

Agera RS’e dönmek gerekirse, hypercar 5 litrelik biturbo V8 motoru kullanılıyor. 1,360 Hp güç ve 1,371 Nm tork değerine sahip olan model, 1,295 kg kuru ağırlığa(bütün sıvılar hariç) sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin