Jaguar F-Pace’in, SVR tonu desek aslında daha doğru olacak. Karşınızda 550 HP güç üreten V8 motora sahip Jaguar F-Pace SVR!

Bu kez sondan başlayalım. Çünkü muhtelemen bir çok kişi SVR’ın ne demek olduğunu bilmiyordur.

SVR ne demek?

VW için GTI, Ford için RS ne ise, işte Jaguar&Range tarafında da SVR o diyebiliriz. SVR yani Special Vehicle Racing olarak açabileceğimiz bu terim; aracın iskeleti üzerinde gerçekleştirilen hafifletme operasyonları sonrası eklenen V8 motor ile, muazzam bir güç elde etme olanağını kullanıcısına sunuyor, ve bir çok kimsenin hayallerini süslüyor.

Jaguar F-pace SVR görünüm olarak, kendi çizgilerinden bir şey kaybetmemiş. Nitekim dış görünüşünde bir değişikliğe gidildiğini bile söyleyemeyiz. F-Pace kendi karakteristik çizgilerini sevenlerin karşısına en agresif şekilde çıkarken, kaputun altında 550 HP güç ve 680 Nm tork üreten V8 motor bizi karşılıyor. 0-100 değerlerinin 4.1 saniye olduğunu ve maximum hızın 283 Km/s olduğunu da unutmayalım.

8 ileri otomatik şanzımanla desteklenen bu motor elbette bize yabancı değil. Daha önce F-Type ve Rana Rover’da gördüğümüz bu V8 motor, artık F-Pace’in kaputun altında da yer alıyor.Hatta spoiler verecek olursak, geçtiğimiz günlerde tanıtılan I-Pace için de, marka tarafından SVR çalışmalarına başlandığı söyleniyor. Ancak tabiki I-Pace’in elektrikli bir model oluşuyla kaputunun altında bir V8 görmeyeceğimiz garanti. Elektrikli bir motora nasıl optimize edileceği konusu ise, Orhan Pamuk kitaplarındaki gibi sonu süprizlerle dolu olacağını işaret eder gibi.

İngiltere fiyatlarının 70.000 pound civarlarında olduğunu düşünecek olursak, Türkiye’ye geldiğinde muhtemelen vergiler neticesinde, Youtube kanallarının 2.000.000 TL’lik aracı kullandım seremonisinin baş tacı olacağı kesin gibi. Ancak kesin olan bir şey var ki, Range Rover Velar gibi meraklı gözleri üzerine çekeceği, hatta en büyük rakibi Macan Turbo Performance’ın bile uykularını kaçırabileceğini söylesek, sanırım abartmış olmayız.

Not: Kısa film tadındaki Jaguar F-Pace özel test sürüş videosunu umarım hala izlemeyen yoktur. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin