Yeni i3s için tam olarak bir hot-hatch diyemesek de; BMW’nin i serisi modellerindeki ilerleyişi hakkında bize fikir veriyor.

Elektrikli otomobillerde menzil arttırılmadan yapılan güncellemeler genelde EV severler tarafından pek sevilmez. Otomobilin aerodinamisini geliştirmek veya daha gelişmiş bataryalar hazırlamak oldukça maaliyetli Ar-Ge süreçleri. Bu nedenle firmalar 3 yılda bir yaptıkları güncellemelerde genelde ufak tefek görsel değişiklikler yaparak maaliyeti aşağıda tutmayı ve aynı zamanda göz önünde kalmaya çalışıyorlar. Bu durum makyajlı i3de de değişmemiş. Ama neyseki hakkında konuşabileceğimiz bir i3s versiyonu bizlerle.

Önce normal versiyon olan i3 ile başlıyalım. BMW, modeli daha sportif ve daha geniş bir hale getirdiğini söylese de tamponlarda yapılan değişiklikler ve standart olarak sunulan LED far grubu dışında, bildiğimiz i3’ten çok da farklı değil.

i3s’e dönecek olursak, kendisi gerçekten de daha geniş ve sportif bir görünüşe sahip. Normal i3’e göre, 40 mm genişletilmiş iz açıklığı ve 20 inçlik jantlara sarılmış daha geniş lastikleri ile yakıt tüketiminden taviz veriyor gibi gözüküyor. Modelde ayrıca yeni Sport modu ve yüksek performanslı, 184 HP güç ve 270 Nm tork üreten yeni motor sunuluyor.

2017 i3’ün sahip olduğu 170 HP güç ve 250 Nm tork değerinden sonra çok önemli bir artış gibi gözükmese de, 0-100 km/s hızlanması 7 saniyeden 6.8 saniyeye inmiş. Geliştirilen dinamikler ile beraber BMW, farkın direksiyonun arkasında hissedilebileceğini söylüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin