394 Hp, 700 Nm tork, 0-96 km/s 4.5 saniye

Güncelleme: Türkiye fiyatları eklendi

Jaguar, ilk tamamen elektrikli modeli I-PACE’i tanıttı. Uzun süredir merakla beklenen model, spor otomobil performansını, en yeni teknoloji ve bir SUV’un pratikliği ile birleştirmeyi hedefliyor.

90 kWh’lık bataryası ile 475 km menzile sahip olan I-PACE, 50 kW’lık DC şarj’da 85 dakikada, 100 kW’lık hızlı şarj istasyonunda ise 40 dakikada %80 şarj olabiliyor. Evlerdeki normal şebeke akımı kullanıldığında elde edilen 7 kW ile de bu şarj süresi 10 saate kadar çıkıyor. Yani otomobilinizi eve gelip şarja taktığınızda sabah bataryası dolu bir otomobil ile evden ayrılabilirsiniz.

Model, 395 Hp güce ve 696 Nm torka sahip. Bu güç biri önde, biri arkada yer alan iki elektrik motoru tarafından sağlanıyor ve aynı anda 4 tekerleğe aktarılıyor. Model 0’dan 96 km/s hıza 4.5 saniyede ulaşabiliyor.

Jaguar, modelin sadece kalkışta değil performanslı sürüşte de bir spor otomobil gibi hissettirdiğini söylüyor. Derece başına 36 kNm burkulma direnciyle model en sert şasi ve gövdeye sahip Jaguar modeli oluyor. Opsiyonel havalı süspansiyon ve bataryaların akıllıca yerleştirilmesi ile elde edilen 50:50 ağırlık dağılımı sayesinde İngiliz Firma modelin sürüşü için “fevkalade sürüş konforu” ve “çekici sürüş dinamikleri” gibi kalıplar kullanıyor.

Tasarım tarafında model, bir Jaguar olduğunu hissettirirken aynı zamanda diğer modellerden oldukça farklı gözükmeyi de başarıyor. Sadece 0.29 Cd’lik sürtünme kat sayısına sahip olan I-PACE, aerodinami ve soğutma arasındaki dengeyi ön ızgaradaki açılıp kapanabilen hava kanalları ile sağlıyor.

Jaguar, I-PACE’in ortalama boyutlarına rağmen kabindeki yaşam alanının büyük bir SUV ile kıyaslanabileceğini söylüyor. 890 mm diz mesafesi, koltukları yatırdığınızda 1,453 litreye ulaşabilen 656 litrelik normal bagaj hacmi ile I-PACE’in hacim açısından bir sorun yaşamayacağı aşikar.

Jaguar modellerinde ilk

Konu elektrikli bir otomobil ve Tesla Model X’e rakip olmak olduğunda kabinde bolca teknolojik ekipman da sunmanız gerekiyor. Bunun için ise bir Jaguar modelinde ilk kez JLR Grubu’nun çift ekranlı kabin kontrolleri kullanılmış. Range Rover Velar ile tanıştığımız sistem, I-PACE’te 10 inçlik bir büyük ekrana ve altına yerleştirilmiş 5.5 inçlik kontrol ekranına sahip. Çalışma prensibi temel olarak aynı olan sistem, elektrikli otomobil için optimize edilmiş EV navigasyon, Amazon Alexa ve otomatik güncellemeler de sunuyor.

“Smart Settings” olarak adlandırılan bölüm, yapay zeka ile destekleniyor ve kullanıcısını tanıyarak en doğru bilgileri sağlamayı hedefliyor. Sürüşünüzü inceleyen sistem, en gerçekçi menzil bilgilerini sunabilmeyi hedefliyor.

Yeni I-PACE, 2018’in ikinci yarısında 2019 model olarak yollarda olacak. Başlangıçta 3 farklı donanım paketine sahip olacak olan model, First Edition donanım paketiyle ilk üretim yılına özel bir paket de sunacak. Fiyatına gelecek olursak, İngiltere için şu anda £63,495’luk fiyat ile siparişe açılmış durumda. Bu fiyat ile Jaguar, I-PACE için 8 yıl veya 160 bin km batarya garantisi sunuyor. Modelle ilgili neler düşündüğünüzü ve Tesla Model X’e rakip olup olamayacağıyla ilgili görüşlerinizi bize yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

I-PACE ülkemizde 88 bin Euro’luk başlangıç fiyatıyla 1 Mart’tan itibaren sipariş edilebiliyor. Ön sipariş için ise 2 bin Euro ön ödeme yapmanız bekleniyor. Tesla Model X’in ülkemizde ikinci elde bile 120-130 bin Euro’dan başladığı düşünüldüğünde I-PACE umut vaat ediyor gibi gözüküyor.

Sizce Tesla Model X mi daha hızlıdır yoksa Jaguar I-PACE mi? Cevabı merak ediyorsanız karşılaştırma videosunu buradan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin