Hyundai Tucson’un bildiğimiz Tucson olmadığını söylemek için geçerli nedenler çok açık.

Tucson sınıfının ulaşılabilir en uygun seçeneği olsa da, ülkemizde özellikle akaryakıt fiyatlarının bu denli yüksek olması ve aracın küçük hacimde dizel seçeneğinin olmayışı, aslında içi sizi, dışı bizi yakar cinstendi.

Hyundai kayıtsız kalamazdı…

Sanırım bizleri duymuş olacak ki, Tucson makyajlandı ve değişim dış görüntüsünde yapılan değişikliklerden ziyade, kaputun altında yapılmış. Çünkü araç artık 1.6 dizel motor seçeneği ile karşımıza çıkıyor ve en büyük açıklarından birini kapatıyor.

Hikaye kısmını bir yana bırakacak olursak, şu sıralar Amerika Birleşik Devletlerinde devam eden Newyork Uluslararası Otomobil Fuarı’nda araçlar sıra sıra karşımıza çıkarken, ilk sürpriz Koreli Hyundai’den geldi.

Aracın dış tasarımı her zamanki gibi… Ne denir bilmiyorum ancak tabiri caizse, araç yakışıklıydı, çok daha yakışıklı olmuş.

Aydınlatma grubu artık daha köşeli, tamponlara da bir iki rütuş yapılmış. Açıkcası güzel bir kadının, makyajla daha güzel olması sizin için ne anlam ifade ediyorsa, marka bunu sonuna kadar kullanmış.

Gelelim Hyundai Tucson’un teknik verilerine,

Tucson, ikisi dizel, ikisi benzinli olmak üzere dört motor seçeneği ile karşımıza çıkıyor. 2.0 dizel ünite 183 HP üretirken, 6 ileri manuel ve 8 ileri çift kavrama otomatik şanzıman seçenekleri ile satın alınabiliyor. Küçük hacimli 1.6 dizel seçenek ise, 133 HP güç üretirken, 6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik şanzıman seçenekleri ile karşımıza çıkacak.

2 litrelik seçenekte All Wheel Drive 4 çeker sistemi yer alırken, 1.6 seçenekte önden çeker olarak sunulacak.

Benzin tarafında ise sunulan 1.6 litrelik motorlar, 130 HP önden çeker ve 174 HP 4 çeker olarak satışta olacak.

Bu doğrultuda 1.6 seçenek hem benzin, hem de dizel olarak karşımıza çıkıyor olacak. Tek bir detay var o da, 130 HP benzin sadece manuel olarak sunulurken, 174’lük versiyon hem manuel, hem de 7 ileri DCT şanzıman seçeneklerine sahip olacak.

Yakıt tarafında bir şeyler söylemek zor. Çünkü gelen haberler aracın henüz uzun yol testlerinin yapılmadığı yönünde. Ancak 1.6’lık dizel motorun herkesin gözünde nasıl parıltılar bıraktığını şimdiden hissedebiliyorum.

Araç ülkemize geldiğinde yada yurt dışında bir lansman düzenlenirse, detaylı test sürüşünü size ilk aktaranlardan biri olacağıma emin olabilirsiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu araç bu heybeti ile 1.6 litrelik dizel motor ve otomatik şanzıman üçlüsü ile, trafiğin müthiş yüksek olduğu metropollerde kaba tabirle “dur kalk yapa yapa” sizce şanzıman sorunları yaşar mı? Yoksa Korelinin her zaman bildiği bir şey var mı diyelim? Düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın…

4 YORUMLAR

  1. Akıllı tam otomatik şanzıman haricindeki şanzımanlar kısa ömürlü ve sürpriz sorunlar çıkartacak şanzımanlardır; dct,edc,dsg gibi kuru kavrama şanzımanlar çöp

  2. Mevcut turbo benzinli motor & otomatik şanzuman , offroad da zorlayınca ısınıp hata veriyordu. Makyajlı kasada aynı şanzuman mı kullanılacak acaba

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin