İngiliz otomobil üreticisi Jaguar&Land Rover, Brexit krizi ile birlikte dizel konusundaki tercihi ve Amerika’nın Çin üzerindeki etkileri ile çıkmaza girmiş durumda.

İngiltere’nin bir süre önce referandum sonucunda Avrupa Birliği bölgesinden (Brexit) ayrılması, otomobil sektörü başta olmak üzere bir çok ihracat yapan firmada soru işaretleri yaratmıştı. Nitekim Çin’in üzerinde yer alan baskı ve güvenin düşmesi bir yana, markanın dizel konusunda ki tercihi ile düşen satış rakamları, markaya son dönemde 264 milyon sterlin zarar yazdırmıştı. Tüm bunlar neticesinde haftada üç gün mesai sistemine dönen İngiltere’nin Solihull kentinde yer alan 9000 çalışanın yer aldığı fabrika, 22 Ekim’de iki haftalığına kapılarını kapatacak.

Karlılığın devam edebilmesinin arz talep dengesine bağlı olduğu, ancak bunun operasyonel verimlilik doğrultusunda elde edilmesi gerektiği görüşünde olan marka yetkilileri, geçici kapanma nedeniyle müşterilerin yada parça tedarikçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamayacakları ve kapalı olduğu bu süre zarfında, işçilerin maaşlarının ödenmeye devam edileceği iletilen bir diğer detaylar arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin