Ford Kansas başta olmak üzere bir çok fabrikasını kapatma karar almıştı. Maliyetleri düşürmek için sıra personellere gelmiş gibi gözüküyor.

Fabrika kapatma haberlerine alışmıştık ancak Ford gibi bir markanın personel çıkarması, işlerin sanılandan da ciddi olduğunu gösteriyor. Amerika Çin arasındaki ticaret savaşları, fabrikaların ambargo kıskacına girmesi, maliyetlerin yükselmesi, pazar payının düşmesi ve son olarak malum Brexit konusu, tüm markaları etkilediği gibi Ford markasınında kabusu olmuş durumda.

Avrupa’da 50.000’den fazla çalışanı bulunan markanın, ilk etapta 5000 kadar personelle yollarını ayıracağı belirtiliyor. Personel çıkarma, fabrika kapatma ve son olarak az satan C-Max gibi modellerine son vererek kısa vadede 10 milyon doları kasasında tutmayı hedefleyen markanın stratejisi, diğer otomobil markalarının çalışanları içinde birer kabus olmuş durumda. Nitekim Tesla dahi İnternet üzerinden satış payını arttırarak maliyetlerini düşürmenin peşinde. Model 3′ ün maliyetlerini bu şekilde kotarmayı planlayan marka, gelen tepkiler üzerine personel çıkarma konusunu geçici olarak rafa kaldırmış olduğunu da buradan iletmiş olalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Brexit nedeniyle Kepenk kapatma sırası bu kez Ford’ta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin