Modele özel 8 ileri şanzıman ve AWD sistemi, en yumuşak cepheyi de güçlendiriyor.

Opel, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Insignia GSI ve Grandland X ile beraber, dizel seçeneklerinin en güçlüsü olacak yeni biturbo üniteyi de tanıtacak. 2 litrelik yeni dizel ünite 210 HP güç üretiyor.

Sıralı yerleştirilmiş iki turbosu sayesinde geniş bir tork bandına sahip motor, 480 Nmlik maksimum torkunu 1,500 rpm gibi çok düşük bir değerde sunuyor. 4 silindirli ünite modele özel olarak 8 ileri otomatik şanzıman ile birleştirilmiş. Bu, Opel’in en güçsüz yeri olarak görebileceğimiz 6 ileri otomatik şanzımanını telafi etmesini sağlayacak. 480 Nmlik tork ise 4 tekere dağıtılacak.

Premium segmentteki 2 litrelik dizel kombinasyonlara oldukça yakın olan bu motor, Insignia Gran Sport’u 0’da 100’e 7.9 saniyede çıkarıyor ve maksimum 233 km/s hıza ulaştırıyor. Opel, yakıt tüketim verilerini yeni WLTP test sistemine göre(önceki NEDC testlerine göre daha gerçekçi olduğu söyleniyor) 7.5-8 lt/100km olarak veriyor.

AdBlue sistemi sayesinde motor yeni Euro 6.2 emisyon standartlarına uyumlu. Tabi bu durum ülkemiz için önemli değil biz yine vergisini 2 litre üzerinden verip, çoğu insan için ulaşılmaz modeller arasına kendisini ekleyeceğiz. Bunların hepsiyle beraber motorun ülkemizde satılacağı da kesin değil. Ancak daha önceki Insignialarda az da olsa geldiğini düşünürsek bu modeli de yollarda göreceğiz diyebiliriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin